غنی: رویداد آتش‌گرفتن موتر حامل شهروندان افغان در ایران به‌گونه‌ی جدی پی‌گیری شود

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی از محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه خواسته است که رویداد آتش‌گرفتن موتر حامل شهروندان افغان در ولایت یزد ایران را به‌گونه‌ی جدی از طریق مراجع دیپلماتیک دو کشور پی‌گیری کند.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ارگ ریاست‌جمهوری در رشته‌تویتی نوشته است که آقای غنی این خواست را در نشست امروز (دوشنبه، 19 جوزا) کابینه مطرح کرده است.

به گفته‌ی صدیقی، آقای غنی از سرپرست وزارت خارجه به‌خاطر پی‌گیری دوام‌دار رویداد آتش‌گرفتن موتر حامل افغان‌ها تشکری کرده و در عین حال به ادامه‌ی پی‌گیری این موضوع به‌گونه‌ی جدی، تأکید کرده است.

چند روز پیش ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد موتر حامل شهروندان افغان در مربوطات ولایت یزد ایران در کنار جاده آتش گرفته است. در این ویدیو دیده می‌شد که شماری از راکبین آن در حال سوختن هستند.

بعدا مسئولان نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در ایران تأیید کردند که در نتیجه‌ی آتش گرفتن موتر حامل شهروندان افغان در ولایت یزد، سه سرنشین این موتر جان باخته و شماری هم زخمی شده‌اند. این موتر 13 سرنشین داشته است.

رسانه‌های ایرانی در آن زمان به نقل از مسئولان امنیتی این کشور گزارش کردند که در این حادثه دست‌کم سه نفر از اتباع «بیگانه‌ی غیرمجاز» کشته و هشت نفر دیگرشان زخمی شده‌اند.

مسئولان امنیتی ایران گفته بودند که موتر حامل این افراد پس از آن دچار حادثه شده است که از یک ایست بازرسی پولیس متواری شده بود. به ادعای آنان، این موتر بدون توجه به تیر هوایی پولیس با تایر پنچر هشت کیلومتر به مسیر خود ادامه داده که در نتیجه بر اثر داغ‌شدن رینگ‌ها آتش گرفته است.

اتشه‌ی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان در شهر زاهدان اما به نقل از گفته‌های یکی از نجات‌یافتگان گفته بود که این موتر بر اثر تیراندازی پولیس ایران آتش گرفته است.

به دنبال آن، وزارت خارجه‎‌ی افغانستان اعلام کرد که مقام‌های ایرانی در ولایت یزد ایران در دیدار با عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران، تیراندازی نیروهای انتظامی آن کشور بر موتر حامل شهروندان افغان را پذیرفته و تعهد سپرده‌اند که عاملان این قضیه را مورد پیگرد قانونی قرار می‌دهند.

این وزارت در اعلامیه‌ای، تأکید کرده بود که پس از دریافت نتایج تحقیق و ارزیابی سفارت افغانستان در تهران، در مورد اقدامات و تدابیر بعدی با جانب ایران تصمیم خواهد گرفت.