نخستین بار روند توزیع تذکره الکترونیکی در زندان پلچرخی آغاز شد

اطلاعات روز: اداره تنظیم امور زندان‌های کشور اعلام کرد که نخستین‌بار، روند توزیع تذکره الکترونیکی برای زندانیان در زندان پلچرخی آغاز شده است.

فرهاد بایانی، سخن‌گوی اداره تنظیم امور زندان‌ها به روزنامه اطلاعات روز گفت که این روند امروز (شنبه، 24 جوزا) در همکاری نزدیک با اداره ملی احصاییه و معلومات و شورای امنیت ملی کشور آغاز شده است.

به گفته‌ی بایانی، تشخیص هویت اصلی زندانیان و تثبیت سن و سال زندانیان زیر سن و بزرگ‌سال، رسیدگی درست و به‌موقع به قضایای زندانیانی که تذکره‌ی تابعیت ندارند از اهداف آغاز روند توزیع تذکره‌ الکترونیکی در زندان‌ها است.

او همچنان، آوردن اصلاحات در زندان‌ها، تشخیص زندانیان دارای سن بالا، مشخص کردن افرادی که در هنگام گرفتاری نام و مشخصات دقیق خود را به ثبت نمی‌رسانند، ساده‌سازی تعقیب و شناسایی مجرمین توسط نهاد‌های کشفی و استخباراتی و رفتن به‌سوی حکومت‌داری برقی را از دیگر اهداف این روند عنوان کرد.

بایانی همچنان به نقل از مسئولان اداره تنظیم امور زندان‌ها و اداره ملی احصاییه و معلومات گفت که روزانه به‌صورت اوسط برای 300 زندانی تذکره اکترونیکی توزیع خواهد شد.

همچنان به گفته‌ی او، «فورمه‌های انفرادی و فامیلی برای زندانیان داده می‌شود تا نه تنها زندانیان، بلکه خانواده‌های‌شان نیز از داشتن تذکره‌‌های الکترونیکی مستفید شوند».

در همین حال، اداره تنظیم امور زندان‌های کشور می‌گوید که روند توزیع تذکره الکترونیکی در حال حاضر تنها در زندان پلچرخی آغاز شده و قرار است در آینده این برنامه در دیگر زندان‌های کشور نیز تطبیق شود.

  1. محترما :
    به نظر بنده توزیع تذکره الکترونیکی در حال حاضربه زندانیان قبل آز وقت خواهد بود . اطلاعات که از دور ‌و نزدیک به سمع می‌رسد ، اکثری مجرمین در هنگام گرفتاری ، یک اسم مستعار به خود می گذارند و به همین هویت به وی دوسیه تر تیب می گردد . ویا اینکه مجرم شاید خارجی باشد که شناخت آن دشوار است ، زیرا مهاجرت ها سبب گردیده تا شجره های مردم ازهم بپاشد، و از جانب هم به دلایل مختلف تا هنوز انسجام کلی در باره شناسایی هرخانواده در کشور و حتی در شهر کابل مساعد نگردیده است .
    شاید یک مجرم که هویت پنهانی خارجی دارد یک مدت زمان را در افغانستان با تذکره کاغذی که جعل آن بسیار ساده است ، بصورت غیر قانونی سپری نموده و به لهجه شرین یک بخش از افغانستان چنان مکالمه نماید که گویی افغان است ، و حتمی در زندان نیز الی آخرین زمان رهایی خود را افشا نمی کند .
    بنا تشخیص هویت اصلی افراد شاید در زندان نا ممکن باشد ، و اگر به چنین اشخاص تذکره الکترونیکی آنهم برویت دوسیه مربوطه توزیع می گردد شاید در آینده سوی استفاده های گونه گون از آن صورت گیرد و سبب مشکلات عدیده ای گردد . از این رو لازم خواهد بود تا در این رابطه یک بار دیگر تجدید نظر صورت گیرد.
    وسلام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *