شورای امنیت: طالبان از آتش‌بس و کاهش خشونت استفاده‌ی ناروا کرده‌اند

اطلاعات روز: دفتر شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که گروه طالبان از آتش‌بس سه روزه در جریان عید سعید فطر و کاهش خشونت پس از آن، استفاده‌ی ناروا کرده و خشونت‌ها را افزایش داده‌اند.

این اظهارات را جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی امروز (یک‌شنبه، 25 جوزا) در یک نشست خبری مشترک با سخن‌گویان وزارت داخله و اداره مستقل ارگان‌های محلی در کابل مطرح کرد.

آقای فیصل همچنان گفت که دولت افغانستان در جریان سه روز آتش‌بس و پس از آن حالت دفاعی فعال را حفظ کرده تا اعتماد لازم برای پیشبرد روند صلح به میان آید.

به گفته‌ی او، طالبان نه تنها که خشونت‌ها را کاهش نداده، بلکه با افزایش سطح خشونت‌ها، در ولایات مختلف به افغان‌کُشی ادامه داده‌اند. او در عین حال تأکید کرد که سطح خشونت‌های طالبان در مقایسه به زمان مشابه در سال‌های گذشته نیز افزایش یافته است.

آقای فیصل گفت که افزایش خشونت‌های طالبان به این معنی است که رهبری این گروه برای تأمین صلح در افغانستان تلاش نکرده و بر جنگ و افغان‌کُشی متمرکز بوده است. او گفت که صلح یک ضرورت و در عین حال خواست اکثریت مطلق مردم افغانستان بوده و نیاز است که در این زمینه بیشتر کار شود.

به گفته‌ی فیصل، دولت تا کنون برای زمینه‌سازی صلح در کشور گام‌هایی برداشته و برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز آمادگی دارد، اما مانع اصلی در برابر این روند طالبان‌اند.

 سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی علاوه کرد که طالبان با تجمع در مکاتب، مساجد و اماکن عامه، حملات بر نیروهای امنیتی و غیرنظامیان را سازمان‌دهی می‌کنند. به گفته‌ی فیصل، ادامه‌ی این وضعیت به خیر تلاش‌های صلح و وضعیت کنونی نیست.

در همین حال، طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله در این نشست خبری گفت که طالبان پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، در حدود سه‌هزار و 500 تحرک در برابر نیروهای امنیتی و غیرنظامیان در ولایات مختلف داشته‌اند.

آقای آرین همچنان گفت که 541 مورد تحرکات طالبان در این مدت انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای و مقناطیسی و هشت مورد دیگر آن حملات انتحاری و انفجار موترهای بمب‌گذاری شده بوده است. به گفته‌ی او، در نتیجه‌ی این تحرکات صدها غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

سخن‌گوی وزارت داخله افزود که تنها در یک هفته‌ی گذشته، طالبان در 29 ولایت کشور 222 مورد تحرکات و فعالیت‌های تروریستی در برابر نیروهای امنیتی داشته‌اند. به گفته‌ی او، در نتیجه‌ی این تحرکات، 422 تن از نیروهای امنیتی و دفاعی کشته و زخمی شده‌اند.

آرین علاوه کرد که حمله بر نیروهای امنیتی، هدف قرار دادن تأسیسات عامه و پایه‌های برق، ترورهای هدفمند نیروهای امنیتی و حمله بر عالمان دین شامل موجی از حملات طالبان است که پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح دوحه در افغانستان صورت گرفته است.

او تأکید کرد که حمله بر عالمان دین به‌منظور وارد کردن فشار روانی بر مردم و حکومت صورت می‌گیرد. به گفته‌ی او، گروه طالبان مسئول حملات بر عالمان دینی اند، زیرا این گروه چتر کلان فعالیت برای دیگر گروه‌های تروریستی را ایجاد کرده است.

سید شاه سقیم، سخن‌گوی اداره مستقل ارگان‌های محلی نیز گفت که طالبان در یک هفته‌ی گذشته 51 پُل عبوری خرد و بزرگ را در ولایات پکتیا، قندهار و پکتیکا با استفاده از ماین تخریب کرده است. آقای سقیم همچنان گفت که تنها در ولایت پکتیا 22 پُل عبوری در هفته‌ی گذشته از سوی طالبان تخریب شده است.

او تأکید کرد که طالبان با استفاده از ماین‌های کنار جاده‌ای و مقناطیسی، تأسیسات عامه را تخریب و حکومت‌داری محلی را نیز با مشکل مواجه کرده‌اند. به گفته‌ی او، تنها در دو ولسوالی جوزجان، یک‌هزار و 500 خانواده در هفته‌ی گذشته توسط طالبان مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

این در حالی است که گروه طالبان در سه روز عید سعید فطر آتش‌بس اعلام کرد. دولت افغانستان نیز از نیروهای امنیتی خواست که آتش‌بس را رعایت کرده و حالت دفاعی فعال اختیار کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *