وزارت اطلاعات و فرهنگ قرارداد ترمیم ۱۲ آبده‌ی تاریخی را با شرکت انکشاف ملی امضا کرد

اطلاعات روز: وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور قرارداد تطبیق ۱۲ پروژه‌ی ترمیم آبدات تاریخی را به هزینه‌ی مجموعی ۱۲۲ میلیون افغانی با شرکت انکشاف ملی امضا کرد.

محمدطاهر زهیر، سرپرست و نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز (شنبه، ۷ سرطان) در مراسم امضای این قرارداد گفته است که این پروژه‌ها در هفت ولایت کشور تطبیق خواهد شد.

ترمیم تخت رستم در سمنگان، ترمیم اساسی قلعه چگنی در نیمروز، ترمیم ساختمان مسجد حاجی شهید واقع بندر امام صاحب قندوز، ترمیم اساسی طاق بست هلمند، ترمیم زیارت شهیدان هلمند و ترمیم ساختمان زیارت این حبان بستی قلعه بست هلمند از پروژه‌هایی است که قرارداد تطبیق آن امروز به امضا رسیده است.

همچنان ترمیم راه ورودی چاه بست مرکز قعله بست هلمند، ترمیم یخچال تنور قلعه بست هلمند، ترمیم اساسی آرمگاه محمدغازی در ولسوالی زنده جان هرات، ترمیم حوض مزاد خان در هرات، ترمیم مسجد باغ قلعه فتوح واقع ناحیه هفتم شهر کابل و ترمیم مدرسه شهباز خان در ولسوالی اندخوی فاریاب از دیگر پروژه‌هایی است که قرارداد تطبیق آن میان وزارت اطلاعات و فرهنگ و شرکت انکشاف ملی به امضا رسیده است.

آقای زهیر امضای این قرارداد را گام «ارزشمند در راستای ترمیم آبدات تارخی و باستانی» خوانده و گفته است که در بسیاری از ولایت‌های کشور آبدات تاریخی با خطر مواجه است و به ترمیم، حفاظت و توجه جدی نیاز دارد.

براساس اعلامیه‌ی وزارت اطلاعات و فرهنگ، زهیر از مسئولان مربوطه در ولایت‌ها خواسته است که در راستای ترمیم آبدات تاریخی با شرکت ساختمانی تطبیق‌کننده، همکاری و هماهنگی داشته باشند.

در همین حال، عبدالرحمان عطاش، رییس اجرایی شرکت انکشاف ملی نیز گفته است که در هماهنگی با مسئوان مربوطه‌ی وزارت اطلاعات و فرهنگ به‌ویژه ریاست حفظ و ترمیم آبده‌های تاریخی، کار ترمیم آبدات تاریخی مورد نظر را به پیش خواهند برد.