واکنش‌ها به کشته‌شدن دو کارمند کمیسیون حقوق بشر؛ «ترور مدافعان حقوق بشر جنایت جنگی است»

اطلاعات روز: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در واکنش به کشته‌شدن دو کارمند این نهاد در نتیجه‌ی انفجاری در کابل، گفته است که ترور مدافعان حقوق بشر در جریان منازعات مسلحانه، جنایت جنگی است.

در اعلامیه‌ای که از سوی کمیسیون حقوق بشر به نشر رسیده، آمده است که این حمله علیه یک نهاد ملی حقوق بشری که حمایت قانون اساسی را با خود دارد صورت گرفته است. این کمیسیون تأکید کرده که این رویداد «تحمل‌ناپذیر» و در مغایرت با آموزه‌های اسلام، قانون اساسی، اصول حقوق بشر و قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل بشردوستانه می‌باشد.

حوالی ساعت 7:45 صبح امروز (شنبه، 7 سرطان) یک انفجار در منطقه‌ی «چهارراهی بت‌خاک» در مربوطات حوزه‌ی دوازدهم امنیتی شهر کابل رخ داده است. در این رویداد فاطمه خلیل، همکار فنی و هماهنگ‌کننده‌ی تمویل‌کنندگان کمیسیون حقوق بشر افغانستان  به همراه جاوید فولاد، راننده‌اش کشته شدند.

این حمله با واکنش‌های گسترده مواجه شده است. ارگ ریاست‌جمهوری، کاخ سپیدار، هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما)، سازمان عفو بین‌الملل، سفارت امریکا در کابل، سفارت بریتانیا در کابل و فرستاده‌ی ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان به این حمله واکنش نشان داده‌اند.

ارگ ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای این حمله را محکوم کرده و آن را جنایت ضدبشری و ارزش‌های اسلامی خوانده است. کاخ سپیدار نیز در اعلامیه‌ای، این رویداد را ضدبشری و ظالمانه توصیف کرده است. این نهاد از نهادهای امنیتی خواسته که حمله بر کارمندان کمیسیون حقوق بشر را به‌صورت جدی بررسی کرده و نتایج آن را با مردم شریک کنند.

یوناما نیز ضمن محکوم این حمله گفته است که هیچ توجیهی برای هدف‌قراردادن مدافعان حقوق بشر وجود ندارد. این سازمان همچنان خواستار تحقیقات فوی و شناسایی عاملان این رویداد شده است.

سازمان عفو بین‌الملل کشته‌شدن کارمندان کمیسیون حقوق بشر افغانستان را هولناک و مدافعان حقوق بشر افغانستان را شجاع‌ترین مدافعان حقوق بشر در جهان خوانده است. این سازمان در ادامه خواستار به عدالت سپردن عاملان حمله بر مدافعان حقوق بشر شده است.

راس ویلسون، کاردار سفارت امریکا در کابل، این حمله را غیرپذیرفتنی خوانده است. الیسون بلک، سفیر بریتانیا در کابل در تویتی گفته است که از این رویداد شوکه شده و باید این نوع خشونت‌ها پایان یابد.

‏محمد صادق، فرستاده‌ی ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان با نکوهش حمله بر کارمندان کمیسیون حقوق بشر گفته است که این حمله کار کسانی اند که تلاش می‌کنند روند صلح را ناکام کنند.

تاکنون مسئولیت این حمله را شخص و یا گروهی به عهده نگرفته است.