سفیران کانادا و استرالیا در افغانستان

کانادا و استرالیا: نادیده گرفتن خویشتن‌داری نیروهای امنیتی از سوی طالبان ناامیدکننده است

اطلاعات روز: دیف متکف و جفری توت، سفیران کانادا و استرالیا اعلام کرده‌اند که نادیده گرفتن خویشتن‌داری نیروهای امنیتی و دفاعی افغان از سوی طالبان ناامیدکننده است.

در اعلامیه‌ی مشترک سفارت‌های کانادا و استرالیا آمده است: «ما عمیقا نگران هستیم که میزان غیرقابل قبول خشونت توسط طالبان علیه نیروهای امنیتی افغان، امیدهای طولانی مردم افغانستان برای رسیدن به صلح را با تهدید روبه رو می‌سازد.»

به نقل از اعلامیه، انتظار چنین رفتاری از کسانی که مدعی نمایندگی از مردمی که خود قربانی خشونت‌های آنها هستند، نمی‌رود. دیف متکف و جفری توت در بخشی از اعلامیه‌ی مشترک‌شان هدف قراردادن غیرنظامیان و دادخواهان صلح از سوی طالبان را نیز محکوم کرده‌اند.

در اعلامیه همچنان آمده است که طالبان باید به مردم افغانستان و جهانیان نشان دهند که قصد دارند برای آینده‌ی مسالمت‌آمیز افغانستان به میز مذاکره با حکومت افغانستان می‌نشینند.

سفیران کانادا و استرالیا افزوده‌اند که طرف‌های درگیر را به ایجاد شرایط مناسب در راستای مذاکرات بین‌الافغانی با ابراز تعهد آشکار به صلح، تشویق می‌کنند. آنان خشونت‌های جاری در افغانستان را «بی‌معنی» خوانده و بر پایان دادن به آن تأکید کرده‌اند.

در اعلامیه‌ی مشترک سفیران کانادا و استرالیا آمده است که دو کشور به حمایت‌شان از مذاکرات همه‌شمول به رهبری و مالکیت افغان‌ها به‌عنوان یگانه راه موثر برای رسیدن به صلح، ادامه می‌دهند.

سفیران دو کشور تأکید کرده‌اند که اکنون زمان آتش‌بس فوری بشردوستانه فرا رسیده است: «کاهش خشونت فوری و آتش‌بس بشردوستانه همچنان باعث اعتمادسازی و ایجاد پیشرفت در مذاکرات میان افغانان خواهد گردید.»

این درحالی است که گروه طالبان به تازگی به درخواست‌ها مبنی بر کاهش خشونت و آغاز مذاکرات مستقیم بین‌الافغانی پاسخ داده و گفته است که توقف جنگ پیش از آغاز مذاکرات یک خواست غیرمنطقی است.

این گروه همچنان در اعلامیه‌ای گفته است که زندانیان باید هرچه زودتر آزاد و مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود تا در این مذاکرات راه‌های حل معضل افغانستان جستجو شود.