نشست سه‌جانبه وزیران خارجه افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان

نشست سه‌جانبه‌ی وزیران خارجه‌ی افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان برگزار شد

اطلاعات روز: نشست سه‌جانبه‌ی وزیران خارجه‌‎ی افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان برگزار شد. محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه‌ی کشور با رشید مرادوف، وزیر خارجه‌ی ترکمنستان و المار محمد یاروف، وزیر خارجه‌ی آذربایجان از طریق ویدیوکنفرانس صحبت کرد.

وزارت خارجه‌ی کشور در اعلامیه‌ای گفته است که این نشست سه‌جانبه امروز (دوشنبه، 23 سرطان) برگزار شده است.  هدف از برگزاری این نشست، بحث روی طرح و تدوین راه‌کارها و میکانیزم‌های تطبیقی و پیشنهادات مطرح شده توسط رییسان‌جمهور سه کشور گفته شده است.

وزارت خارجه گفته است که طرفین در مورد میکانیزم‌های عملی‌سازی طرح‌های گسترش همکاری سه‌جانبه و تقویت همکاری در بخش‌های ترانسپورت، تجارت، انرژی و سرمایه‌گذاری بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

در اعلامیه آمده است که هر سه طرف روی ایجاد میکانیزم‌های تطبیقی طرح‌های یادشده توافق کرده و تصمیم گرفته‌اند تا گروه کاری سه‌جانبه ترانسپورت به‌منظور عملی کردن طرح‌ها در ششم ماه آینده‌ی خورشیدی تشکیل جلسه داده و در زمینه‌ی تطبیق آن تدابیر لازم را روی‌دست گیرند.

همچنان گفته شده است که طرفین روی استفاده حداکثری از توافق‌نامه‌ی راه لاجورد به‌منظور توسعه تجارت و ترانسپورت میان سه کشور بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

پروژه‌ی تمدید فایبر نوری، تمدید خط آهن، حمایت از سرمایه‌گذاران، ایجاد تسهیلات لازم در گمرک‌ها، قواعد سهل مالیاتی، توسعه‌ی دهلیزهای ترانسپورت و تجارت، تعیین گروه های کاری سکتوری به سطح سه کشور و برگزاری به موقع این سلسله نشست‌های وزرای خارجه از دیگر مواردی بوده که در این نشست روی آنها توافق شده است.

نشست سه‌جانبه‌ی وزیران خارجه‌ی افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان در ادامه‌ی نشست سه‌جانبه‌ی رییسان‌جمهور سه کشور که در تاریخ دوازدهم سرطان انجام شد، برگزار شده است.

در نشست سه‌جانبه‌ی رییسان‌جمهور سه کشور توافق شده بود که یک کمیته کاری مشترک بین سه کشور به هدف اتصال منطقه‌ای، توسعه خط آهن، فایبر نوری، ترانسپورت و توسعه دادوگرفت تجارتی ایجاد شود.

پیشنهاد ایجاد این کمیته کاری مشترک از سوی الهام علی‌اوف، رییس‌جمهور آذربایجان در ویدیوکنفرانس مطرح شده بود.