نتایج امتحان سراسری کانکور 1399 اعلام شد

اطلاعات روز: نتایج امتحان سراسری کانکور 1399 امروز (پنج‌شنبه، 3 میزان) اعلام شد.

شمسیه فرزند محمدنسیم از لیسه محمد آصف مایل شهر کابل با گرفتن 353.185 نمره مقام اول را به خود اختصاص داده و در دانشکده‌ی طب دانشگاه طبی کابل کامیاب شده است.

نعمت‌الله ولد محفوظ‌الله از کابل با 353.133 نمره، محمد مجتبی ولد گل حسین با 350 نمره از کابل، توریالی ولد سید کریم با 349 نمره از بدخشان، احمد فواد ولد احمد رحیم با 349.7 نمره از کابل، زین‌العابدین ولد بادار با 348 نمره، احمد وثیق ولد احمد قسیم با 348 نمره و نصیحه ولد رحیم داد با 348 نمره از کابل، وثیق ولد خیرمحمد با 348 نمره از ولایت غور و فضل احمد با 348 نمره از ولایت هرات به ترتیب دوم تا دهم نمره کانکور امسال اعلام شده‌اند.

عبدالقدیر خموش، سرپرست اداره ملی امتحانات در نشستی به مناسبت اعلام نتایج کانکور گفت که از نزدیک به 200 هزار داوطلب کانکور امسال در شش دوره در 34 ولایت کشور امتحان گرفته شده است.

آقای خموش همچنان گفت که 98 درصد از داوطلبان کانکور امسال نمرات کامیابی اخذ کرده و تنها در حدود دو یا سه هزار داوطلب نتوانسته‌اند نمرات کامیابی اخذ کنند.

به گفته‌ی او، امتحانات کامیابی و ناکامی دارند، اما این ناکامی زندگی نخواهد بود. او تأکید کرد که از پنج فردی که بیشترین نمرات را اخذ کرده‌اند، در یک نشست دیگر تقدیر خواهد شد.

عباس بصیر، سرپرست وزارت تحصیلات عالی نیز در این نشست گفت که اداره ملی امتحانات پروسه امتحان کانکور را به شفافیت پیش برده و از هر نوع دخالت مصئون بوده است.

آقای بصیر همچنان گفت که تلاش‌های زیادی در قسمت بالابردن ظرفیت جذب داوطلبان کانکور صورت گرفته است، اما هنوز هم ظرفیت جذب بیش از ده درصد داوطلبان تحصیلات عالی وجود ندارد.

بصیر در عین حال بر بالابردن کمیت جذب دانشجویان و تقویت کیفیت دروس در دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت که در سال‌های آینده یکی از برنامه‌های وزارت تحصیلات عالی، تطبیق برنامه‌هایی در راستای بلند بردن کیفیت نظام تحصیلی کشور خواهد بود.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی در ادامه‌ی صحبت‌هایش گفت که 20 بورسیه‌‌ی تحصیلی برای اول نمره تا بیستم نمره و 102 بورسیه‌ی تحصیلی دیگر برای اول نمره تا سوم نمره ولایات در نظر گرفته خواهد شد.