تالک افغانستان

«قاچاقچیان برای استخراج غیرقانونی تالک به جنگ در ولسوالی شیرزاد ننگرهار ادامه می‌دهند»

اطلاعات روز: شماری از بزرگان قومی و مسئولان محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند که تجاران سنگ «تالک» برای استخراج و قاچاق غیرقانونی این سنگ در ولسوالی شیرزاد این ولایت، جنگ را با حمایت تسلیحاتی گروه طالبان، ادامه می‌دهند.

ملک‌شاه زمان، از بزرگان قومی در ولسوالی شیرزاد امروز (چهارشنبه، ۹ میزان) در صحبتی با روزنامه اطلاعات روز گفت که تجاران با استفاده از درآمد قاچاق سنگ تالک برای طالبان تسلیحات و مهمات خریداری می‌کنند و در مقابل طالبان هم بر تأسیسات نظامی یورش می‌برند.

او افزود: «تجاران در ولسوالی شیرزاد به این خاطر این کار را می‌کنند که کنترل معدن‌های تالک به دست دولت نیافتد.» این بزرگ قومی تأکید می‌کند که اداره‌ی محلی ننگرهار از این مقاصد و اقدامات هم آگاه است.

عطاالله خوگیانی، سخن‌گوی والی ننگرهار نیز در صحبت با روزنامه اطلاعات روز این ادعاها را تأیید کرده، می‌گوید که عواید معدن‌های سنگ‌های تالک در ولسوالی شیرزاد به دست طالبان می‌رسد.

آقای خوگیانی می‌افزاید: «طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت با عواید این معدن‌ها، اسلحه و مهمات می‌گیرند.» او تأکید می‌کند که حکومت محلی ننگرهار در تلاش است تا جلو استخراج و قاچاق غیرقانونی تالک را در ولسوالی شیرزاد بگیرند.

تالک از مهم‌ترین ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی «پودر بچه» می‌باشد که ولسوالی‌های خوگیانی، حصارک و شیرزاد در ولایت ننگرهار دارای معادن آن می‌باشد. تالک عمدتا به‌صورت غیرقانونی در این ولسوالی‌ها استخراج و سپس به پاکستان قاچاق می‌شود.