نقش ویتامین E در رشد و تقویت موها

یکی از مشکلات رایج امروزی مردان و زنان در جوامع مختلف، شیوع ریزش موی بیش از حد می‌باشد که زیبایی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بر‌همین اساس، درمان‌های متفاوت برای بهبود رشد مو و نیز راه‌های جلوگیری از ریزش مو از استقبال قابل توجهی برخوردار می‌باشد.

خیلی از توصیه‌های مطرح شده متأسفانه از پایه‌ی علمی معتبری برخوردار نبوده و گاه می‌تواند حتا سلامتی شما را تحت تأثیر قرار دهد، لذا توصیه‌ی اول آن است که حتما در انتخاب داروها و نیز مکمل‌های غذایی با داکتر متخصص خود تان مشورت نمایید.

توصیه‌ی متخصصان پوست و تغذیه حاکی از آن است که یکی از ویتامین‌های قابل توجه در رشد مو، ویتامین E است. لازم به ذکر است که این نوع ویتامین از ویتامین‌های محلول در چربی بوده و میزان بیش از حد مصرف آن می‌تواند اثرات سویی بر سلامتی شما داشته باشد.

نقش ویتامین E در سلامتی

اگرچه ویتامین E یک عنصر کلیدی و حیاتی برای رشد موها است، ولی این عنصر حیاتی هم‌چنین مزایای بسیاری را برای سلامت سایر اعضای بدن در بر دارد. مطالعات انجام شده در مورد عمل‌کرد این ویتامین در بدن نشان داده‌اند که ویتامین E دارای خواص انتی اکسیدانی است و برای جلوگیری از بروز آسیب‌های رادیکال‌های آزاد بسیار مؤثر است.

‌ویتامین E هم‌چنین از اکسیدیشن و تخریب چربی‌ها جلوگیری کرده و هم‌چنین از غشاهای سلولی که بخش عمده‌ی آن‌ها را چربی‌ها تشکیل می‌دهند، محافظت به عمل می‌آورد.

مطالعات در زمینه‌ی تأثیر این ویتامین در سلامت بدن حاکی از آن است که مصرف کافی ویتامین E با کاهش گرفتگی عروق قلبی و نیز سکته‌ی قلبی هم‌راه می‌باشد. اثرهای انتی اکسیدانی این ویتامین از بروز سرطان نیز جلوگیری بعمل می‌آورد. جالب است که بدانید مصرف ویتامینE هم‌چنین در بهبود کبد چرب توصیه می‌گردد.

علاوه بر‌این، نشان داده شده است که ویتامین E به رشد موها و پیش‌گیری از کاهش موها نیز کمک می‌نماید. میکانیزم اثر ویتامین «ای» بر تقویت موها هنوز به طور دقیق شناخته نشده است. یکی از دلایل احتمالی این است که ویتامین E به رشد عروق خونی و موی‌رگ‌های خون‌رسان به ریشه‌ی موها کمک می‌نماید و زمانی که موی‌رگ‌ها افزایش یابند، جریان خون بهتر می‌شود. لذا به نظر می‌رسد که با مصرف ویتامین E میزان جریان خون به پوست سر بهتر می‌گردد و پیش‌گیری از ریزش موها تقویت می‌گردد.

ویتامین E رشد موها را بهبود می بخشد:

از آن‌جا که ویتامین E می‌تواند سبب بهبود رشد و توسعه‌ی موی‌رگ‌ها و عروق خونی گردد، می‌تواند به رشد موها کمک نماید و در بسیاری از افراد سبب افزایش جریان خون به ریشه‌ی موهای سر می‌گردد و رشد موها را در بسیاری از افراد تسریع می‌نماید.

علاوه بر‌این، نشان داده شده است که مصرف مقادیر بیش‌تر ویتامین E در رژیم غذایی می‌تواند از موخوره و چند‌شاخه شدن انتهای موها پیش‌گیری نماید و به بهبود تخریب موها به علت استفاده‌ی بیش از حد از سِشوا و… کمک می‌نماید.

ویتامین E موهای خشک را بهبود می‌بخشد:

ویتامین E می‌تواند برای موهای خشک و آسیب دیده مفید باشد و مصرف مقادیر کمی ویتامین E در روز، موهای خشک را بهبود خواهد داد و ساقه‌ی موها را تقویت خواهد نمود. هم‌واره راه بهتر آن است که مقادیر ویتامین E را در رژیم غذایی خود افزایش دهید، ولی برای افرادی که مو و پوست سرشان بسیار خشک است، استعمال خارجی روغن حاوی ویتامین E نیز مفید است.

(برای تهیه‌ی یک ماسک درمانی جهت استعمال خارجی، می‌توانید چند عدد کپسول ویتامین E را با سوزن بشکافید و آن‌ها را به موی خود بمالید و انتهای موهای تان را نیز به آن آغشته نمایید و آن را برای 1 ساعت ‌یا بیش‌تر روی سرتان نگه دارید و سپس موهای تان را بشویید.) البته راه‌کار اساسی برای برطرف کردن مشکل آن است که دریافت ویتامین E را از طریق رژیم غذایی افزایش دهید.

میزان مصرف: میزان ‌مصرف مجاز روزانه‌ی ویتامین E در حدود 400 واحد بین‌المللی (IU) می‌باشد و مصرف بیش‌تر از 1000 واحد بین‌المللی (IU) می‌تواند سمی باشد و مصرف بالای 10000 واحد در روز، در صورتی که مکرر مصرف شود، می‌تواند بالعکس موجب کاهش موها شود. البته پس از توقف مصرف بالا، موها باز خواهند گشت.

منابع غذایی طبیعی ویتامین E: ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در روغن‌های گیاهی و سبزیجات برگ سبز تیره، جگر و تخم مرغ و مغزها یافت می‌شود (‌روغن‌های گیاهی مثل: سویا، چارمغز، گل‌رنگ، آفتاب‌گردان و جوانه‌ی گندم، از منابع خوب ویتامین E به شمار می‌آیند). بنابراین، برای دریافت مقادیر بیش‌تری از ویتامین E می‌توانید موارد مذکور را به رژیم غذایی تان بیفزایید ‌یا این که تحت نظر داکتر، مکمل‌های ویتامین E را مصرف نمایید.

مصرف ویتامین E در رژیم‌های کاهش وزن: از آن‌جا که در رژیم‌های غذایی کاهش وزن منابع چربی دریافتی محدود می‌گردند، خطر کمبود دریافت ریزمغذی‌ها، به‌ویژه ویتامین‌های محلول در چربی همیشه وجود دارد. این خطر، به‌ویژه در رژیم‌های بسیار محدود شونده بیش‌تر مشاهده می‌گردد. بر‌ همین اساس، یکی از مشکلات رایج در زمان رژیم کاهش وزن، ریزش مو بوده که می‌تواند ناشی از دریافت ناکافی ویتامین E باشد. لذا در هنگام رژیم غذایی، اول آن که از رژیم‌های بسیار محدود کننده استفاده ننمایید و دوم آن که در مورد استفاده از ریز‌مغذی‌ها، به‌ویژه ویتامین E، با داکتر معالج خود مشورت نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.