گفت‌وگو به وقت پنج‌ونیم | طنز

گفت‌وگو به وقت پنج‌ونیم | طنز

عیسا قلندر

بعد از آن‌که آقای صالح در کنفرانس ژنو گفت که بخش عمده‌ی فساد افغانستان زیر سر وکلای پارلمان است، ما رفتیم با آقای صالح گفت‌وگو کنیم.

ما: آقای صالح تشکر. حرف شما بسیار شجاعانه بود. حالا سوال این است که این حرف‌ها فقط برای کنفرانس ژنو است یا می‌خواهید دست خاینان پارلمان را ببندید؟

صالح: ببینید یک وقتی یک امریکایی به ما می‌گفت که Press the point. عین همین عبارت را ما در فارسی داریم، یعنی انگشت روی درد بگذارید. من امیدوارم جلالت‌مآب رییس‌جمهور بعد از کنفرانس ژنو هم قاطعیتش را حفظ کند.

ما: آقای صالح، چرا وقتی از مفسدین سخن گفتید، اسم کسانی را نبردید که پول معارف افغانستان را برای سال‌ها به‌نام مکتب و معلم خیالی سرقت کرد؟

صالح: ببینید استاد عطا هم به شور آمده، چرا؟ چون ما می‌خواهیم بندر حیرتان را از چنگ او دربیاوریم و به چنگ خود بگیریم. قصه مکتب و معلم خیالی یک قصه کهنه است. اگر قرار باشد ما سارق پول معارف را هم نام ببریم، مجبوریم از سرباز، آشپز، مشاور، کمیشنر و پرسونل خیالی هم نام ببریم. نمی‌شود که ۹۰ درصد بزرگان افغانستان را به نام دزد و طرار به جامعه جهانی معرفی کنیم.

ما: آقای صالح، شما از بزرگان مجلس سنا هم اسمی نبردید، به‌نظرتان آن‌ها آل صالح‌اند؟

صالح: آل صالح یک اصطلاح کهنه است. از آن استفاده نکنید. من معتقدم که هر مبارزه باید مرحله به مرحله پیش برود. مجلس سنا را مانده‌ایم برای کنفرانس بعدی. براساس اطلاعات ما، شماری از سناتوران ما بسیار مافیاهای خر خرند. امیدواریم کسی از ما ناراحت نشود.

ما: واکنش وکلای پارلمان چه بود؟

صالح: مسئول یادداشت واکنش‌ها آقای استاد دانش است. ایشان میرزاترین فرد حکومت است. بروید از ایشان بپرسید.

ما: آقای صالح، اگر یکی از اعضای نشست ژنو از شما می‌پرسید که چرا زمین‌های دولتی را به نرخ کچالو می‌فروشید، چه می‌گفتید؟

صالح: براساس اطلاعات تخمینی من، هیچ زمینی به نرخ کچالو فروخته نشده. همان زمانی که زمین‌های دولتی مترمربع ٨۵ افغانی به شرکت الکوزی اهدا شد، کچالو سیر ۱۳۶ افغانی بود. بازهم اگر از من می‌پرسید، من در جواب می‌گفتم که هر سنگ، شهاب سنگ دوونیم کیلویی نیست که به یک میلیون و هشتادهزار دالر به فروش برسد.

ما: بعضی از مقامات افغانستان که در دور قبلی میلیون‌ها دالر را بردند و اکنون در امریکا زندگی می‌کنند، به‌نظر شما آن‌ها فساد نکردند؟

صالح: کردند. اما میان یک وکیل پارلمان که بزرگ‌ترین افتخارش چپن پوشیدن است و یک دانشمند امریکایی که سال‌ها در خدمت نظام افغانستان بوده فرق وجود دارد. اگر منظورتان اکلیل حکیمی یا قیومی صاحب است، برای‌تان گفته می‌توانم که زور آن‌ها از حکومت افغانستان هم بالاتر است. آن‌ها درست است بچه افغانستان‌اند اما در انتخابات امریکا به جوبایدن رای داده‌اند. آن‌ها بی‌نظیرند.

ما: آقای صالح شنیده‌ایم بسیاری از مقامات برحال حکومت به خاطر فساد در بسیاری از کشورها بلک‌لیست‌اند، راست است.

صالح: بلی اما این‌جا افغانستان است و کشورهای دیگر نیست. براساس نظریه‌ی اشتون فلیکس، در بسیاری از کشورها نظام روی دوش مفسدین استوار است. اگر به آن‌ها غرض بگیریم نظام سقوط می‌کند. برو دیگه وقتت پوره شد. خدافظ‌تان!

ما: تشکر.