افزایش تلفات انفجارها در بامیان

افزایش تلفات انفجارها در مرکز بامیان؛ «زخمیان برای درمان به کابل منتقل شوند»

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواهان انتقال زخمیان دو انفجار ماین روز گذشته در مرکز بامیان، به کابل شده است. این کمیسیون حمله بر مکان‌های عامه و کشتار غیرنظامیان را نقض حقوق بین‌المللی بشردوستانه و جنایت جنگی خوانده است.

در اعلامیه‌ی کمیسیون حقوق بشر که امروز (چهارشنبه، ۵ قوس) منتشر شده، آمده است که براساس یافته‌های ابتدایی این کمیسیون، در دو انفجار ماین در مرکز شهر بامیان، ۱۸ غیرنظامی کشته و ۵۹ نفر زخمی شده‌اند.

وضعیت ۱۴ تن از زخمیان این دو رویداد وخیم گزارش شده است.

کمیسیون حقوق بشر گفته است که با گذشت حدود ۱۸ ساعت از انفجار دو حلقه ماین در مرکز بامیان، خانواده‌های زخمیان به دلیل کمبود یا نبود امکانات لازم برای رسیدگی به زخمیان، از حکومت خواستار انتقال آنان به کابل اند.

این کمیسیون ضمن حمایت از این خواست خانواده‌های زخمیان، از حکومت و نهادهای امدادرسان ملی و بین‌المللی خواسته است که برای انتقال فوری زخمیان به کابل اقدام کنند.

از سوی هم، کمیسیون حقوق بشر از نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی کشور خواسته است که از امنیت بامیان حفاظت و عاملان رویدادهای روز گذشته در این ولایت را مجازات کنند.

از این نهادها همچنان خواسته است که عدالت برای بازماندگان قربانیان حمله تأمین و خسارت‌های واردشده بر شهروندان جبران شود.

حوالی ساعت ۴:۴۰ دقیقه‌ی بعد از ظهر روز گذشته دو انفجار ماین در مرکز شهر بامیان رخ داد. مقام‌های صحی بامیان پیشتر تلفات این دو رویداد را ۱۵ کشته و ۵۹ زخمی اعلام کرده بود.

مسئولیت این دو رویداد را تاکنون هیچ گروهی بر عهده نگرفته است. طالبان هر گونه دست‌داشتن در آن را رد کرده‌اند. مقام‌های محلی در بامیان از بازداشت دو نفر در پیوند به این دو رویداد خبر داده‌اند.