غنی و مرادوف

وزیر خارجه‌ی ترکمنستان در دیدار با غنی: از دیدگاه افغانستان برای اتصال منطقوی حمایت می‌کنیم

رشید مرادوف، معاون صدراعظم و وزیر خارجه‌ی ترکمنستان در دیدار با رییس‌جمهور اشرف غنی گفته است که کشورش از دیدگاه و اجندای حکومت افغانستان برای اتصال منطقوی حمایت می‌کند.

ریاست‌جمهوری کشور با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این دیدار عصر امروز (شنبه، ۲۰ جدی) در ارگ صورت گرفته است. دو طرف در این دیدار در مورد پروژه‌های اقتصادی از جمله پروژه‌های تاپی، تاپ و فایبر نوری، خط آهن میان دو کشور، احداث بندها در افغانستان و روند صلح بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

به نقل از خبرنامه، وزیر خارجه‌ی ترکمنستان همچنان گفته قرار است که در سال جاری میلادی چند پروژه‌ی بزرگ در افغانستان افتتاح شود. او افزوده است که کار ساخت پایپ لاین تاپی در خاک ترکمنستان به اتمام رسیده و تدابیر لازم به‌خاطر آغاز کار تمدید این پایپ لاین در خاک افغانستان گرفته شده است.

او همچنان گفته است که کشورش از روند صلح در افغانستان نیز حمایت می‌کند.

در همین حال، رییس‌جمهور غنی با ابراز قدردانی از تلاش‌ها و حمایت ترکمنستان از افغانستان به‌ویژه «تلاش‌های دوجانبه» به‌خاطر تطبیق پروژه‌های تاپی، تاپ، فایبر نوری و خط آهن گفته است که مناسبات میان افغانستان و ترکمنستان برادرانه است و در بخش‌های مختلف تجارتی، ترانزیتی، اقتصادی و سیاسی پیشرفت داشته است.

او افزوده است که صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در منطقه است و افغانستان خواهان این است که در سال جدید میلادی روابط خود را با ترکمنستان بیشتر گسترش دهد.

از سویی هم، آقای غنی گفته است که تمرکز دولت این افغانستان این است که برق بیشتر از ترکمنستان وارد کند.

وزیر خارجه‌ی ترکمنستان روز گذشته به کابل آمد. وزارت خارجه گفته که هدف از سفر او رأی‌زنی درباره‌ی گشایش پروژه‌های اقتصادی بین افغانستان و ترکمنستان است.

امضای مواقفت‌نامه و یادداشت تفاهم

از سویی هم، وزارت امور خارجه‌ی کشور اعلام کرده است که محمدحنیف اتمر، وزیر این وزارت و رشید مرادوف امروز دو موافقت‌نامه‌ی همکاری و یادداشت تفاهم را نیز به امضا رسانده‌اند. این وزارت از این موافقت‌نامه و یادداشت از «برنامه‌ی همکاری میان وزارت‌های امور خارجه‌ی افغانستان و ترکمنستان برای سال های ۲۰۲۱و ۲۰۲۲» و «یادداشت تفاهم همکاری میان ادارات خط آهن افغانستان و ترکمنستان» یاد کرده است.

وزیران خارجه‌ی افغانستان و ترکمنستان

به نقل از خبرنامه‌ی وزارت خارجه، آقای مرادوف در مراسم امضای این موافقت‌نامه و یادداشت تفاهم گفته است که کشورش متعهد به همکاری با افغانستان در بخش‌های اساسی، اقتصادی، تجاری و اتصال منطقوی می‌باشد. او تأکید کرده است که ترکمنستان موفقیت مذاکرات صلح را برای تحقق این اهداف مهم و اساسی می‌داند.

آقای اتمر نیز گفته است که گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و تجارتی میان افغانستان و کشورهای منطقه و تقویت اجماع منطقوی پیرامون گفت‌وگوهای صلح و اتصال منطقوی از اولویت‌های مهم سیاست خارجی افغانستان است.