جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا

جو بایدن به‌عنوان چهل‌وششمین رییس‌جمهور امریکا سوگند یاد کرد

جو بایدن، چهل‌وششمین رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا و کامالا هریس، معاون او سوگند یاد کردند. آقای بایدن به‌گونه‌ی رسمی قدرت را تحویل گرفت و برای چهار سال رییس‌جمهور امریکا خواهد بود.

در مراسم تحلیف آقای بایدن دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا شرکت نکرد. آقای ترمپ مدعی است که انتخابات ریاست‌جمهوری در امریکا شفاف نبوده است. او ساعاتی پیش از مراسم تحلیف کاخ سفید را به مقصد فلوریدا ترک کرد، اما مایک پنس معاون آقای ترمپ در مراسم تحلیف جو بایدن شرکت کرد.

بایدن در جریان سخنرانی‌اش گفت که امروز روز پیروزی دموکراسی است و گفت که کشورش را به اتحاد دعوت می‌کند. بایدن ضمن اشاره بر این که او رییس‌جمهور تمام امریکایی‌ها است، همچنان گفت: «داستان امریکا متعلق به من و دیگر روسای جمهوری قبل من نیست. بلکه متعلق به مردم امریکاست و این داستان ادامه دارد.»

جو بایدن بر مبارزه با کرونا و جنگ داخلی نیز تأکید کرد و گفت که مبارزه با کرونا را در اولویت دارد، اما در عین حال گفت که باید کشورش مقابله با تروریزم داخلی و تحرکات گروه‌های افراطی حامی برتری نژادی سفیدپوستان را هم در اولویت قرار دهد.

رییس‌جمهور جدید ایالات متحده‌ی امریکا به خشونت‌های چند روز پیش هوادارن دونالد ترمپ در صحن کنگره نیز اشاره کرد و گفت که این خشونت‌ها در صدد به لرزه‌ درآوردن پایتخت بوده است.

بایدن در بخشی از صحبت‌هایش دست‌یابی به صلح و پیشرفت را بدون وحدت ناممکن دانست و خطاب به امریکایی‌ها گفت: «بیایید یکبار دیگر به همدیگر گوش بدهیم و احترام بگذاریم. سیاست‌ورزی نباید یک آتش شلعه‌ور باشد که هر چیزی را در مسیر خود نابود می‌کند. اختلاف نظر نباید دلیلی برای جنگ باشد.  فرهنگی که واقعیات را تحریف می‌کند را نپذیریم. ما باید متفاوت باشیم.»

جو بایدن گفت که امریکا بار دیگر به نقش رهبری که برای خود در سطح بین‌المللی در نظر گرفته باز می‌گردد؛ نقشی که از جنگ جهانی دوم بر عهده داشته و به گفته‌ی او، در دوران چهار سال ریاست‌جمهوری دونالد ترمپ، نادیده گرفته شد.

در همین حال، محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان تحلیف جو بایدن به‌عنوان رییس‌جمهور امریکا را تبریک گفته است. آقای غنی در تویتی نوشته است که در این زمان دشوار، افغانستان در کنار ایالات متحده‌ی امریکا به‌عنوان شریک بنیادی‌اش برای مشارکت به‌خاطر صلح و حل مشکل چندلایه‌ی تروریزم ایستاده است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‎ی ملی افغانستان نیز مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری جو بایدن را تبریک گفته و تأکید کرده است که مشتاقانه منتظر همکاری با دوستان امریکایی خود در مورد صلح، ثبات، حقوق بشر و رفاه برای همه هستند.

 جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در سوم نوامبر سال گذشته‌ی میلادی با اکثریت قاطع آرا پیروز شد. هرچند دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین و نامزد حزب جمهوریخواه هرگز شکست در انتخابات را نپذیرفت و ادعای تقلب به نفع بایدن را مطرح کرد، اما این ادعای او ثابت نشد.

از سوی هم، در ششم جنوری، روزی که کنگره امریکا می‌خواست پیروزی جو بایدن در انتخابات سوم نوامبر را که در ۱۴ دسامبر از سوی کالج الکتورال نیز تصدیق شده بود، را تأیید کند، هواداران آقای ترمپ به کنگره یورش بردند. در پی یورش هواداران ترمپ به کنگره، پنج نفر به‌شمول یک افسر پولیس کشته شدند.

یک هفته پس از این اتفاق، مجلس نمایندگان امریکا، دونالد ترمپ را برای دومین بار به اتهام «تشویق به شورش» استیضاح کرد.