جو بایدن
REUTERS

جو بایدن: زمان آن رسیده تا طولانی‌ترین جنگ امریکا پایان یابد

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا رسما برنامه‌ی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را اعلام کرد. براساس این برنامه، تمامی نظامیان امریکایی در ۱۱ سپتامبر سال جاری افغانستان را ترک خواهند کرد.

آقای بایدن که امشب (چهارشنبه، ۲۵ حمل) در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که امریکا نمی‌تواند بیش از این به حضور نظامی‌اش در افغانستان ادامه بدهد: «ما نمی‌توانیم چرخه‌ی تمدید یا گسترش حضور نظامی خود را در افغانستان به امید ایجاد شرایط ایده‌آل ادامه دهیم و انتظار نتیجه‌ی متفاوتی را داشته باشیم.»

بایدن همچنان گفت که جنگ در افغانستان را از رییسان جمهور پیشن امریکا ارث گرفته و نمی‌خواهد خود به رییس‌جمهور بعدی به ارث بگذارد.

بایدن علاوه کرد که امریکا هیچ جنگی را بدون هدف پیش نمی‌برد. او گفت که امریکا به اهدافش در افغانستان دست یافته و حالا زمانش رسیده است تا به این جنگ طولانی‌مدت نقطه‌ی پایان بگذارد: «ما باید دیگر در افغانستان باقی نمانیم.»

بایدن در عین حال تأکید کرد که امریکا و متحدینش می‌خواهد به‌گونه‌ی درست و مسئولانه از افغانستان خارج شوند. او به توافق‌نامه‌ی دوحه میان امریکا و طالبان اشاره کرد و گفت که به این توافق‌نامه احترام دارد، ‌اما نمی‌خواهد در خروج نظامیان زیاد عجله صورت گیرد.

به‌گفته‌ی او، امریکا مشکلاتی دیگری دارد که باید به آن رسیدگی کند. بایدن به همه‌گیری ویروس کووید۱۹ به عنوان یکی از چالش‌های اصلی یاد کرد که امریکا با آن مواجه است.

بایدن در بخشی از صحبت‌هایش گفت در صورتی که تهدیدی از سوی طالبان متوجه امریکا و متحدینش شود، طالبان را مسئول می‌دانند و در برابر این گروه اقدام خواهند کرد.

از سوی هم، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا گفت که کمک‌های دیپلماتیک و بشری کشورش با افغانستان پس از خروج نظامیان امریکایی نیز ادامه خواهد داشت.

با این حال، خروج نظامیان امریکایی از افغانستان در بیست سالگی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انجام می‌شود. بایدن در سخنرانی امشب خود حملات ۱۱ سپتامبر را دلیل حضور امریکا در افغانستان عنوان کرد، اما گفت که «این نمی‌تواند توجیه کند که ما چرا در سال ۲۰۲۱ در آنجا [افغانستان] بمانیم.»

این درحالی است که جو بایدن و رییس‌جمهور اشرف غنی امشب درباره‌ی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان در ۱۱ سپتامبر، تلفنی صحبت کرده‌اند.

آقای غنی در تویتی نوشته است که جمهوری اسلامی افغانستان به تصمیم امریکا احترام دارد و با همکاران ایالات متحده کار خواهد کرد تا مطمیین شود که روند انتقال به‌گونه‌ی درست انجام می‌شود.

غنی در ادامه نوشته است که نیروهای امنیتی و دفاعی «افتخارآفرین» افغانستان کاملا توانایی دفاع از مردم و کشورشان را دارند؛ کاری که آنان در طول این مدت انجام داده‌اند و مردم افغانستان برای همیشه قدردان آنان خواهد بود.

«خروج نظامیان ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز می‌شود»

در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از نشست وزیران خارجه و دفاع کشورهای عضو این سازمان در یک نشست خبری گفت که خروج نیروهای ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز و طی چند ماه پس از آن تکمیل خواهد شد. او تأکید کرد که ناتو و امریکا از افغانستان همزمان خارج می‌شوند.

دبیرکل ناتو
دبیرکل ناتو

آقای استولتنبرگ همچنان گفت در صورتی که طالبان در جریان خروج نظامیان خارجی، حمله‌ای بر این نیروها انجام دهند، با پاسخ سخت نظامی مواجه خواهند شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا نیز در این نشست خبری گفت که کمک و حمایت امریکا از نیروهای افغان پس از خروج نظامیان نیز ادامه خواهد داشت. او در عین حال گفت که امریکا و متحدانش به حمایت مالی از افغانستان ادامه خواهند داد.

در حال حاضر، به‌شمول ۲۵۰۰ نظامی امریکایی، نزدیک به ۹۶۰۰ نظامی ناتو در افغانستان حضور دارند. این نظامیان به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان آموزش و مشوره می‌دهند.

براساس توافق‌نامه امریکا و طالبان که در دهم حوت ۱۳۹۸ خورشیدی در دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید، اول ماه می سال جاری میلادی به‌عنوان آخرین مهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان تعیین شده است.

گروه طالبان در واکنش به تصمیم آمریکا مبنی بر تأخیر در خروج نظامیانش از افغانستان، گفته است تا زمانی که تمامی نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، در هیچ نشستی که در آن در مورد افغانستان تصمیم گرفته شود، اشتراک نمی‌کند.