یک‌ونیم سال انتظار؛ چرا معاش امتیازی 3هزار داکتر ارتش پرداخت نشده است؟

یک‌ونیم سال انتظار؛ چرا معاش امتیازی ۳هزار داکتر ارتش پرداخت نشده است؟

حدود یک‌ونیم سال می‌شود که معاش امتیازی حدود سه‌هزار کارمند صحی وزارت دفاع افغانستان پرداخت نشده است. شماری از داکتران نظامی ارتش در مصاحبه با اطلاعات روز می‌گویند مقام‌های وزارت دفاع هر ماه وعده می‌دهند که این مشکل به‌زودی برطرف شده و معاش امتیازی آن‌ها پرداخت می‌شود، اما بعد از گذشت حدود یک‌ونیم سال معلوم نیست که معاش امتیازی آنان پرداخت می‌شود یا نه.

به گفته‌ی این داکتران، شکایت‌ها و مراجعه‌ی آنان به مقام‌های وزارت دفاع و نهادهای مسئول نتیجه نداده و به هر دری که رفته‌اند، صدای‌شان شنیده نشده است. اما وزارت دفاع می‌گوید که مشکل پرداخت‌نشدن معاش امتیازی کارمندان صحی این وزارت را با فرماندهی مشترک انتقال امنیتی در افغانستان یا «سیستیکا» در میان گذاشته و این وزارت امیدوار است که سیستیکا روی پرداخت معاش این کارمندان توافق کند.

این داکتران پس از یک سال پیگیری بی‌نتیجه، در نهایت به شبکه‌های اجتماعی رو آوردند تا از طریق نظر دادن در زیر پست مقام‌های ارشد وزارت دفاع در شبکه‌های اجتماعی صدای‌شان شنیده و مشکل‌شان حل شود، اما این روش پیگیری نیز تاکنون نتیجه نداده است. در روند برنامه «حساب‌دهی دولت به ملت» زمانی‌که وزارت دفاع ملی در پنجم حوت ۱۳۹۹ کارکرد یک ساله خود را ارائه و مقام‌های ارشد این وزارت از جمله منیره یوسف‌زاده، معاون سابق پرسونل و تعلیمات در صفحه‌ی فیسبوک خود گزارش ارائه کرد، چندین داکتر نظامی زیر پست فیسبوک این مقام‌ها مشکل پرداخت‌نشدن معاش امتیازی‌شان را مطرح کردند.

شکایت برخی از کارمندان صحی وزارت دفاع در زیر پست فیسبوک منیره یوسف‌زاده، معاون سابق وزارت دفاع ملی
شکایت برخی از کارمندان صحی وزارت دفاع در زیر پست فیسبوک منیره یوسف‌زاده، معاون سابق وزارت دفاع ملی

داکتر فضل‌الرحمن که در ولایت هلمند به نیروهای ارتش کمک‌های صحی ارائه می‌کند زیر پست یوسف‌زاده نوشت: ‌« تقریبا بیشتر از یک سال می‌شود که معاشات تشویقی پرسونل صحیه بند است. تعدادشان بیشتر از ۳هزار نفر است. به هر دری که شکایت [کرده‌ایم] صدای ما را کسی نشنید و نتیجه نداد.»

اکنون آنان می‌خواهند از طریق رسانه‌ها صدای‌شان را به گوش مسئولان برسانند تا به حقوق خود برسند. روزنامه اطلاعات روز با چهار تن از این داکتران که در ولایت‌ها و قول‌اردوهای مختلف برای نیروهای امنیتی خدمات صحی ارائه می‌کنند، صحبت کرده است.

یکی از داکتران که در شفاخانه قول اردوی ۲۰۱ سیلاب در ولایت ننگرهار ایفای وظیفه می‌کند و نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود، می‌گوید که برای حل‌شدن این مشکل به نهادها و مقام‌های مختلف مراجعه کرده، اما تاکنون به مشکل‌شان رسیدگی نشده است :«به قول اردو، ریاست‌جمهوری و ریاست صحیه وزارت دفاع رفتیم. آن‌ها می‌گویند که مشکل‌تان حل می‌شود. اما معلوم نیست که چه وقت حل خواهد شد.»

اعتراض و پیگیری جمعی این موضوع نیز برای این داکتران تقریبا غیرممکن است چون آنان در ولایت‌ها، قول‌اردوها و قطعات مختلف انجام وظیفه می‌کنند، از این رو نمی‌توانند در کابل جمع شده و دست به اعتراض بزنند.

این داکتر که هفت سال طب معالجوی نظامی را در دانشگاه کابل خوانده و یک‌ونیم سال می‌شود در قول اردوی سیلاب نیروهای ارتش را درمان می‌کند، با اشاره به این موضوع، ناامیدانه می‌گوید سیستیکای حمایت قاطع جواب قطع داده که معاش امتیازی داکترانی را که از سوی وزارت دفاع در کد ۸۵ تعیین بست شده‌اند، پرداخت نمی‌کند: «این‌که حکومت افغانستان معاش ما را پرداخت می‌کند یا نه، معلوم نیست.»

داکتر اسدالله (نام مستعار) که در لوای اول فاریاب مربوط به قول اردوی ۲۰۹ شاهین انجام وظیفه می‌کند، در صحبت با اطلاعات روز می‌گوید که ۱۶ ماه می‌شود معاش امتیازی ده‌ها داکتر و نرس این قول‌اردو که در شرایط دشوار جنگی به نیروهای ارتش کمک صحی ارائه و زخمی‌ها را درمان می‌کنند، پرداخت نشده است. اسدالله می‌افزاید تعداد کارمندان صحی ارتش که حدود یک‌ونیم سال می‌شود، معاش امتیازی‌شان را دریافت نکرده‌اند، به بیش از سه‌هزار تن می‌رسد.

وی می‌گوید که به‌دلیل پرداخت‌نشدن معاش امتیازی، زندگی شخص وی مختل شده و او نمی‌تواند از پس مخارج زندگی خود براید: «شیوع کرونا از یک طرف و قیمتی اجناس از طرف دیگر و از هر نگاه ما شرایط سختی را طی می‌کنیم.»

پیکان، داکتر قول اردوی ۲۰۷ ظفر می‌گوید ۱۷ ماه می‌شود که معاش امتیازی خود را دریافت نکرده است: «پرداختن‌شدن معاش امتیازی زندگی ما را با مشکل مواجه کرده است، چون ما خرج خود را به مقدار معاش خود عیار کرده‌ بودیم.»

معاش امتیازی ماهانه داکتران MD حدود ۱۸ هزار افغانی، از معاون داکتران حدود ۱۶ هزار افغانی و از «میدیک‌ها» حدود ۹ هزار افغانی است.

مشکل چیست؟

معاش امتیازی کارمندان ملکی و کارمندان صحی نیروهای ارتش از سوی نیروهای خارجی و از طریق فرماندهی مشترک انتقال امنیتی در افغانستان یا «سیستیکا» از طریق کدهای مختلف پرداخت می‌شود. وزارت دفاع در سال‌های گذشته چند هزار کارمند صحی نیروهای ارتش را در کدهای غیر از کد مربوطه‌شان از جمله کد ۸۵ که کد ویژه اداری است، تعیین می‌کند. سیستیکای حمایت قاطع در سال ۱۳۹۷ به وزارت دفاع یک‌ونیم سال وقت می‌دهد که مشکل کدها را حل کند. اما وزارت دفاع افزون به این‌که در مدت یک‌ونیم سال این مشکل را برطرف نمی‌کند، تاکنون نیز به این مشکل رسیدگی نکرده است.

یک مکتوب فرماندهی صحیه وزارت دفاع نشان می‌دهد که معاش بیش از سه‌هزار کارمند صحی این وزارت پرداخت نشده است
یک مکتوب فرماندهی صحیه وزارت دفاع نشان می‌دهد که معاش بیش از سه‌هزار کارمند صحی این وزارت پرداخت نشده است

به گفته‌ی داکتران نظامی ارتش، سیستیکا حدود یک‌ونیم سال پیش و بعد از آن‌‌که وزارت دفاع مشکل کدهای معاش کارمندان صحی ارتش را اصلاح نمی‌کند، به این وزارت می‌گوید که معاش امتیازی مخصوص کارمندان صحی را که در کدهای مربوطه‌شان تعیین نشده، پرداخت نمی‌کند. سیستیکا گفته که وزارت دفاع باید این مشکل را حل می‌کرد که نکرده، بنابراین آنان معاش امتیازی ویژه‌ی کدهای صحی را برای داکترانی که از طریق کد ۸۵ استخدام شده‌اند، نمی‌پردازد.

از سوی دیگر این داکتران می‌گویند که مشکل تنها در کد ۸۵ نیست، بلکه کدهای مختلف با این مشکل روبه‌رو است و وزارت دفاع برای این حل این معضل هیچ اقدامی نمی‌کند. به گفته‌ی آنان، یک «داکتر MD» در کد معاون داکتر و یک نرس در کد پایین‌تر مقرر شده است. در کل ۱۵ صد نفر در کد ۸۵ و حدود ۱۵ صد نفر دیگر در کدهای غیر از کدهای مربوطه‌شان تعیین شده‌اند.

در این مکتوب ریاست مالی و بودجه وزارت دفاع به موضوع پرداخت‌نشدن معاش امتیازی کارمندان صحی این وزارت پرداخته شده است
در این مکتوب ریاست مالی و بودجه وزارت دفاع به موضوع پرداخت‌نشدن معاش امتیازی کارمندان صحی این وزارت پرداخته شده است

از مدتی به این سو معاش تمامی کارمندان وزارت دفاع از طریق سیستم «اپس» پرداخت می‌شود. دو مکتوب وزارت دفاع که به‌دست اطلاعات روز رسیده نشان می‌دهد که به‌دلیل مشکلات تخنیکی در کدها و افزوده‌نشدن کد ۸۵ در سیستم، معاش بیش از سه‌هزار کارمند صحی این وزارت از طریق سیستم پرداخته نشده است.

اما فواد امان، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع می‌گوید که این وزارت کدها را اصلاح و فهرست‌ها را تهیه و در اختیار سیستیکا قرار داده است. آقای امان می‌افزاید که مشکل پرداخت‌نشدن معاش امتیازی اکثر کارمندان صحی وزارت دفاع حل شده از تعداد محدودی که باقی مانده، وزارت دفاع مطمئن است که سیستیکا روی پرداخت معاش آنان نیز توافق می‌کند.

فواد امان می‌گوید که وزارت دفاع مشکل پرداخت نشدن معاش امتیازی کارمندان صحی این وزارت را با سیستیکا در میان گذاشته و این وزارت امیدوار است که سیستیکا روی پرداخت معاش این کارمندان توافق کند – عکس از فیسبوک آقای امان
فواد امان می‌گوید که وزارت دفاع مشکل پرداخت نشدن معاش امتیازی کارمندان صحی این وزارت را با سیستیکا در میان گذاشته و این وزارت امیدوار است که سیستیکا روی پرداخت معاش این کارمندان توافق کند – عکس از فیسبوک آقای امان

به گفته‌ی امان، مسأله‌ی پرداخت‌نشدن معاش امتیازی تنها مشکل کارمندان صحی وزارت دفاع نیست، بلکه بقیه کارمندان ملکی این وزارت که معاش امتیازی‌شان از سوی سیستیکا پرداخت می‌شود، نیز با این مشکل روبه‌رو است: «موضوع با سیستیکا در میان گذاشته شده و وزارت دفاع امیدوار است که این مشکل حل شود. حل این مشکل به سیستیکا مربوط می‌شود و این‌که آن‌ها چه وقت نشستی در این مورد برگزار و چه فیصله می‌کند.»

با توجه به آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان و ختم مأموریت حمایت قاطع این نیروها در این کشور، معلوم نیست که معاش امتیازی یک‌ونیم سال گذشته کارمندان صحی وزارت دفاع افغانستان پرداخت می‌شود یا نه.