شیرمحمد عباس استانکزی

استانکزی: امنیت دیپلمات‌ها، خبرنگاران و کارمندان سازمان‌های حقوق بشری را تأمین می‌کنیم

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون هیأت مذاکره‌کننده‌ی گروه طالبان گفته است که این گروه به تمام دیپلمات‌های خارجی، خبرنگاران و کارمندان سازمان‌های حقوق بشری اطمینان می‌دهد که امنیت آنان را تأمین می‌کند.

آقای استانکزی این اظهارات را روز گذشته (پنج‌شنبه، ۱۶ ثور) در یک نشست آنلاین با نمایندگان و سفیران امریکا، اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا، ناروی، فرانسه، ایتالیا و سازمان ملل متحد مطرح کرده است.

استانکزی همچنان به حقوق زنان و آزادی بیان نیز اشاره کرده و گفته است که هر آن حقوقی را که اسلام و عنعنات افغانی برای زنان قایل شده است، تضمین می‌کنند.

در مورد آزادی بیان،‌ او علاوه کرده است که در نظام آینده تمام افغان‌ها در چوکات شریعت و منافع ملی از حق آزادی بیان بهره‌مند خواهند بود.

در همین حال، برخی از نمایندگان کشورهای اروپایی و ناتو در اعلامیه‌ای، حمله‌های طالبان و قتل‌های هدفمند در افغانستان را محکوم کرده‌اند. آنها از دولت افغانستان و طالبان خواسته‌اند که به خشونت‌ها خاتمه دهند.

از سوی هم، معاون هیأت مذاکره‌کننده‌ی طالبان در این نشست آنلاین در مورد حل مشکلات افغانستان از راه مذاکره نیز سخن گفته است . به‌گفته‌ی او، طالبان انحصار قدرت را نه، بلکه نظامی را می‌خواهد که از راه مذاکره به‌وجود بیاید و ممثل آرمان‌ها و آرزوهای مردم افغانستان باشد.

این درحالی است که دولت افغانستان همواره گروه طالبان را متهم اصلی ترور خبرنگاران، فعالان مدنی و فعالان حقوق بشر اعلام کرده است.

در آخرین مورد، نعمت‌الله روان، آمر مطبوعات وزارت مالیه و مجری پیشین تلویزیون طلوع نیوز در شهر قندهار ترور شد. دولت طالبان را مسئول این قتل اعلام کرد. طالبان اما دست‌داشتن در این قتل را رد کردند.