ولایت بغلان

حمله بر کارمندان موسسه هلوترست؛ قربانیان چه کسانی اند و مهاجمان در پی کی‌ها بودند؟

محراب ابراهیمی

شاهدان رویداد حمله‌ی افراد ناشناس بر کارمندان موسسه هلوترست می‌گویند، هیچ یک از کشته شدگان این رویداد از قوم هزاره نبوده‌اند، اما مهاجمان به دنبال هزاره‌ها بودند.

دست‌کم دو تن از زخمیان این رویداد به اطلاعات روز گفته‌اند پس از این که کسی حاضر نشدند همکاران هزاره‌شان را نشان دهند، مهاجمان آتش‌باری کرده‌اند.

جاوید که مدت هفت سال است به‌حیث راننده با موسسه هلوترست در بخش‌هایی از کشور کار کرده و از شاهدان نزدیک این رویداد است، به همکار محلی اطلاعات روز گفته است که مهاجمان در آغاز ورود خواهان جدا شدن هزاره‌ها و شیعه‌ها از دیگران شدند.

در حمله‌ی که نیمه های چهارشنبه شب توسط مردان مسلح نقاب‌پوش بر کمپ موقتی موسسه ماین‌روبی هلوترست صورت گرفت، جاوید شوک دیده است و از ادامه کارش با این موسسه نگران است.

روایت نزدیک از حادثه

جاوید ۳۰ ساله که باشنده ولایت بغلان است، می‌گوید که حمله‌کننده‌ها مجهز با اسلحه کمری دارای صدا خفه‌کن و کلاشینکوف بودند و در نخستین دقایق وارد شدن بر این کمپ پس از بررسی بدنی افراد و اتاق‌های آنان خواستار جدا‌شدن هزاره‌ها و شیعه‌ها از جمع دیگران شدند و همچنان از آنان سراغ مسؤلین‌شان را گرفتند.

جاوید می‌گوید، هنگامی که آنان در مقابل خواست مهاجمان مبنی بر شناسایی هزاره‌ها مقاومت کردند، یکی از این حمله‌کننده‌ها با اسلحه کمری‌اش که مرد کناری او را هدف قرار داد و سپس مهاجمان دیگر نیز بر تیراندازی بالای همکارانش که در سه اتاق جدا جا داده شده بود، پرداختند.

همکاران دیگر جاوید که نیز همانند او از این حمله زنده بیرون شده اند، می‌گویند، مهاجمان مسلح که دست‌کم ۱۰ تا ۱۲ نفر بودند، با نقاب و »قدیفه« چهره‌های‌شان را پوشانیده بودند و با تأکید‌های پی‌هم در پی شناسایی کارمندان هزاره این نهاد ماین‌روبی بودند.

محمدشریف، معاون یکی از تیم‌های این موسسه که از ناحیه سر و پای زخم برداشته است می‌گوید، مهاجمان همچنان از آنان پرسیدند که در مورد دولت اسلامی آگاهی دارند که با طالبان “ملحد” و دولت “ملحد” کار می‌کنند.

به قول او، مهاجمان آنان را “چوچه انگلیس” خطاب کرده و گفته اند مرگ شان روا است.

حمله بر کمپ موقتی این موسسه ماین‌روبی که از دو هفته بدینسو در یک پاسگاه متروکه پولیس در منطقه‌ی موسم بر شیخ جلال از مربوطات ولسوالی بغلان مرکزی موقعیت داشت، با روی‌کرد هزاره ستیزانه و در ظاهر سازمان یافته سبب جان باختن ۱۰ کارمند هلوترست شد و ۱۶ نفر دیگر زخم برداشتند.

شاهدان این رویداد می‌گویند، حمله کننده‌ها با زبان‌های فارسی و پشتو در میان هم حرف می‌زدند.


قربانیان از چه قومی هستند؟

اطلاعات رسیده به روزنامه اطلاعات روز نشان می‌دهد که در میان جان‌باخته‌گان این رویداد هزاره‌ها شامل نیستند و در میان زخمیان رویداد نیز از این گروه قومی حضور ندارد.

بر مبنای این اطلاعات از میان ۱۰ فرد کشته شده، ۶ تن آنان از قوم تاجیک که باشندگان بغلان و ۳ تن دیگر این قربانیان از حومه های پشتون‌نشین شهر پلخمری بودند و یک تن دیگر شان هم مسکونه اصلی ولایت پکتیکا می‌باشد.‌

اما رئیس موسسه ماین‌روبی هلوترست به بی بی سی گفته است که مهاجمان کارکنان هزاره را جدا و با خونسردی به قتل رساندند.

عملکرد این مهاجمان برای شناسایی هزاره ها که عمدتاً شبیه داعش می‌باشد، پرسش ها و نگرانی های زیادی را خلق کرده است و نگرانی های را نیز در نزد باشندگان بغلان به‌میان آورده است.

در جایی که این رویداد به قوع پیوسته است، تا کنون هیچ نشانه‌ای از حضور گروه داعش دیده نشده است. اما دولت اسلامی شاخه خراسان (داعش) این حمله را برعهده گرفته است.

درحالی که حکومت افغانستان طالبان را مسئول این حمله دانسته، طالبان این ادعا را رد کرده‌اند.

پاسگاه متروکه پولیس که دست‌کم ۷ سال از خالی بودن آن می‌گذرد در یک و نیم کیلومتری روستای شیخ جلال موقعیت دارد. جایی که افراد مسلح طرفدار به حکومت در آن حضور دارند.

یکی از این نجات یافته‌ها که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به اطلاعات روز گفت هنگام حمله افراد نقاب‌پوش بر این کمپ دست کم ۱۴۰ کارمند موسسه هلوترست در آنجا حضور داشتند و پس از تیراندازی‌های پی‌هم کارمندان این موسسه تلاش کردند که با فرار کردن خود را از مرگ نجات بدهند که او نیز از این معرکه جان سالم بدر برد. وی افزود، با دو تن دیگر از کسانی که فرار کرده‌اند، به روستای شیخ جلال رفتند و پس از حدود دو ساعت به اتفاق ۵ نفر از افراد مسلح این روستا دوباره برگشتند که مهاجمان با برداشتن تمامی وسایل جمع آوری شده فرار کرده بودند.

نگران آینده

کارمندان موسسه هلوترست حالا نگران آینده ادامه کار و یا هم متوقف شدن فعالیت های این موسسه هستند. به گفته‌ی آنان متوقف شدن فعالیت‌های این موسسه پیامدهای ناگواری همچون از دست رفتن شغل آنان می‌شود و از سوی دیگر می‌تواند جان انسان‌های زیادی به نسبت پاک نشدن زمین از ماین با خطر مواجه شود.

مسئولان این نهاد به رسانه‌ها گفته‌اند، درصورتی که این حمله تکرار شود، بر فعالیت کار ماین‌روبی این موسسه خیریه تاثیر خواهد گذاشت.
به گفته جاوید، در دقایق نخست وارد شدن افراد نقاب‌پوش بر کمپ‌شان، هیچ هراسی به دلش راه نیافته بود، چون که او می‌دانست آنان با نهادی کار می‌کنند بی‌طرف‌اند و همچنین گروه‌های مسلح تا کنون مشکلی ایجاد نکرده است.

مهاجمان مسلح به هدف شناسایی هزاره‌ها درحالی بر کارمندان موسسه هلوترست گلوله‌باری کردند که پنج سال پیش در یک رویداد مسلحانه مشابه در ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان هشت معدن‌کار که همه هزاره بودند به گلوله بسته شدند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *