واکسین کرونا

کواکس ۴۶۸ هزار دوز واکسین کرونا را در اختیار افغانستان قرار می‌دهد

رامرز الاکبروف، معاون نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که کواکس (نهاد هماهنگ‌کننده تلاش‌های جهانی برای دسترسی کشورها به واکسین کووید۱۹)، ۴۶۸ هزار دوز واکسین کرونا را در اختیار وزارت صحت عامه افغانستان قرار می‌دهد.

آقای الاکبروف امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در تویتی نوشته است که کواکس به‌صورت مشترک توسط نمایندگی سازمان صحی جهان در افغانستان، اداره حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) و اتحاد جهانی واکسین (گاوی) رهبری می‌شود.

به‌گفته‌ی او، واکسینی که قرار است در آستانه‌ی مبارزه‌ی افغانستان با کووید۱۹، از طریق برنامه‌ی کواکس در اختیار وزارت صحت عامه این کشور قرار بگیرد، از نوع «استرا زِنکا» است.

کواکس در ۱۸ حوت سال گذشته‌ی خورشیدی نیز ۴۶۸ هزار دوز واکسین کرونا از نوع استرا زِنکا را در اختیار افغانستان قرار داده بود.

افغانستان تا کنون به‌صورت مجموعی یک‌میلیون و ۶۶۸ هزار دوز واکسین کرونا را از هند، چین و برنامه‌ی کواکس دریافت کرده است. محموله‌ی دوم واکسین کواکس هنوز مشخص نشده است که چه وقت به افغانستان خواهد رسید.

وزارت صحت عامه‌ی افغانستان در ماه دلو سال گذشته اعلام کرده بود که کواکس ۱۶ میلیون دوز واکسین کرونا را برای افغانستان تهیه می‌کند.

وحید مجروح، سرپرست این وزارت در آن زمان گفته بود که هزینه‌ی این ۱۶ میلیون دوز واکسین را اتحاد جهانی واکسین می‌پردازد و این مقدار واکسین برای ۲۰ درصد جمعیت افغانستان در نظر گرفته شده است.