طالبان بر بخش‌هایی از ولسوالی‌های جاغوری و ناهور ولایت غزنی حمله کرده‌اند

مقام‌های محلی در ولایت غزنی تأیید می‌کنند که جنگ‌جویان گروه طالبان بر بخش‌هایی از ولسوالی‌های جاغوری و ناهور این ولایت حمله کرده‌اند.

عارف باهنر، ولسوال جاغوری امروز (دوشنبه، ۱۴ سرطان) به روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان از منطقه‌ی «تمکی» ولسوالی قره‌باغ بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در «کوتل لومان» جاغوری حمله کرده‌اند.

آقای باهنر افزود که درگیری میان جنگ‌جویان این گروه و نیروهای امنیتی در این منطقه از بامداد امروز شدت یافته و علی‌رغم درخواست کمک نیرو و تجهیزات از غزنی و کابل، هنوز به این ولسوالی کمکی صورت نگرفته است.

همچنین ولسوال جاغوری گفت که روز گذشته در نتیجه‌ی انداخت‌های نیروهای امنیتی بر مواضع طالبان در تمکی قره‌باغ، ۱۲ جنگ‌جوی این گروه کشته شده‌اند.

همزمان با این، جنگ‌جویان گروه طالبان بر منطقه‌ی «قُشنک» ولسوالی ناهور نیز حمله کرده‌اند. طاهر زاهدی، ولسوال ناهور به روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان این حمله‌ی‌شان را شب گذشته از ولسوالی اجرستان در این منطقه راه‌اندازی کرده‌اند.

آقای زاهدی افزود که جنگ‌جویان این گروه پس از سقوط پاسگاه امنیتی در قشنگ، آن را آتش زده است. او تأکید کرد که هم‌اکنون بخشی از این منطقه در کنترل طالبان و بخش دیگر آن در کنترل نیروهای امنیتی، خیزش مردمی و مقاومت مردمی قرار دارد.

همچنین ولسوال ناهور هم گفت که مسئولان امنیتی و محلی این ولسوالی از غزنی و کابل درخواست تجهیزات و نیرو کرده‌اند، اما هنوز کسی به این خواست آنان رسیدگی نکرده است.

اما حکمت‌الله کوچی، فرمانده پولیس غزنی به روزنامه اطلاعات روز گفت که حمله‌ی طالبان بر یک پاسگاه خیزش مردمی در ولسوالی جاغوری عقب زده شده است. او حمله‌ی طالبان در ولسوالی ناهور را رد کرد.

آقای کوچی همچنین افزود که در این ولسوالی‌ها هماهنگی میان نیروهای امنیتی و دفاعی وجود دارد و این نیروها از امکانات بالاتر در جاغوری و ناهور برخوردارند. او گفت که فرمانده پولیس و حکومت محلی در غزنی و قول اردوی ۲۰۳ تندر در حد توان خود به این ولسوالی‌ها کمک کرده‌اند.

او تأکید کرد که کمک‌های بیشتری در این ولسوالی‌ها نیز صورت می‌گیرد.

همچنین فرمانده پولیس غزنی گفت در صورتی که ضرورت برای اجرای حملات هوایی به‌خاطر سرکوب طالبان در این ولسوالی‌ها احساس شود، این حملات نیز راه‌اندازی می‌شود. او اما افزود که تاکنون نیاز به اجرای این حملات در جاغوری و ناهور دیده نشده است.

از سویی هم، حکمت‌الله کوچی تأکید کرد که طالبان در ولسوالی‌های جاغوری و ناهور به‌دلیل مخالفت مردم با این گروه، نمی‌توانند حمله راه‌اندازی کنند و بخش‌هایی از آن‌ها را سقوط دهند.

ولسوالی‌های ناهور، جاغوری و مالستان از ولسوالی‌های امن ولایت غزنی در جنوب‌شرق کشور است. طالبان در هفته‌های اخیر به حملات‌شان در بخش‌هایی از این ولایت شدت بخشیده‌اند. از تاریخ ۱۴ جوزا تاکنون ولسوالی‌های مقر، گیلان، خواجه‌عمری، واغظ، ده‌یک، جغتو، قره‌باغ و آب‌بند این ولایت به‌دست این گروه سقوط کرده است. همچنین ولسوالی‌های ناوه، اجرستان، گیرو و رشیدان این ولایت قبلا در کنترل طالبان بود.