سهیل پردیس، مترجم نیروهای امریکایی که از سوی طالبان سر بریده شد
CNN

سی‌ان‌ان: طالبان فردی را که به‌عنوان ترجمان نیروهای امریکایی کار کرده بود، سر بریده‌اند

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گزارش کرده است که طالبان سهیل پردیس را که به‌عنوان ترجمان نیروهای امریکایی در افغانستان کار کرده بود، در مسیر کابل – خوست سر بریده‌اند. این رویداد ۱۲ روز پس از آغاز رسمی روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان (۱۲ می/۲۲ ثور) رخ داده است.

در گزارش «سی‌ان‌ان» آمده است که پردیس ۳۲ ساله درحال رانندگی بوده است که با ایست بازرسی جنگ‌جویان گروه طالبان برخورد کرده است. او با سرعت دادن موتر قصد عبور از ایست بازرسی را داشته است، اما جنگ‌جویان طالب بر موتر او شلیک کرده‌اند.

«سی‌ان‌ان» که در این گزارش با شماری از همکاران و اعضای خانواده‌ی پردیس صحبت کرده، گفته است که پس از توقف موتر سهیل پردیس، جنگ‌جویان گروه طالبان او را از موتر بیرون کشیده و سرش را بریده‌اند.

به نقل از گزارش، پردیس قبل از وقوع رویداد به یک دوست خود گفته بود که از سوی طالبان تهدید به مرگ شده است؛ زیرا طالبان دریافته‌اند که او [پردیس] مدت ۱۶ ماه به عنوان ترجمان نیروهای امریکایی کار کرده است. کار پردیس با نیروهای امریکایی در سال ۲۰۱۲ میلادی پایان یافته بود.

عبدالحق ایوبی، دوست و همکار پردیس به «سی‌ان‌ان» گفته است: «آنان [طالبان] به او [پردیس] می‌گفتند که تو جاسوس امریکایی‌ها هستی، تو چشم امریکایی‌ها هستی و کافر هستی و ما تو و خانواده‌ات را خواهیم کشت.»

طبق گزارش «سی‌ان‌ان»، از سهیل پردیس یک دختر نُه ساله به جا مانده است و نجیب‌الله سهاک، برادر پردیس از دختر او سرپرستی می‌کند. سهاک به «سی‌ان‌ان» گفته است از ترس این‌که هدف بعدی طالبان قرار نگیرند، به کابل نقل مکان کرده‌اند.

مقام‌های محلی افغان تا کنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

گروه طالبان در تاریخ ۱۷ جوزای سال جاری در اعلامیه‌ای گفته بود که هیچ تهدید از سوی این گروه متوجه مترجمان نیروهای خارجی نیست و آنان می‌توانند بدون ترس به زندگی عادی‌شان برگردند.

با این حال، یک سخن‌گوی گروه طالبان به «سی‌ان‌ان» گفته است که آنان در تلاشند تا جزئیات این رویداد را تأیید کنند، اما در عین حال افزوده است که برخی از حوادث آن‌گونه نیستند که تصور می‌شود.

شماری از مترجمان نیروهای امریکایی به «سی‌ان‌ان» گفته‌اند که با خروج امریکا و افزایش حملات انتقام‌جویانه‌ی طالبان، زندگی آنان در معرض تهدید قرار دارد.

عبدالحق ایوبی گفته است: «ما نمی‌توانیم در این‌جا نفس بکشیم. طالبان به ما رحم نمی‌کنند.»

این همه درحالی است که ایالات متحده‌ی امریکا روند خروج همکاران افغان نیروهای امریکایی را تا چند روز آینده آغاز می‌کند. مقام‌های امریکایی گفته‌اند که حدود ۲۰ هزار شهروند افغان برای ویزای ویژه‌ی مهاجرت به امریکا درخواست داده‌اند که نیمی از این درخواست‌ها در مراحل مقدماتی بررسی و طی مراحل قرار دارد.

همچنین، مجلس نمایندگان ایالات متحده‌ی امریکا طرحی را تصویب کرده است که براساس آن هشت‌هزار شهروند دیگر افغانستان به شمار افرادی که قرار است ویزای ویژه‌ی مهاجرت امریکا را دریافت کنند، افزوده می‌شود.

براساس گزارش‌ها، تا کنون ۲۶ هزار و ۵۰۰ ویزای ویژه به همکاران محلی نیروهای امریکایی اختصاص داده شده است.