وزیر خارجه‌ی آسترالیا: کشتار و شکنجه‌ی غیرنظامیان توسط طالبان در افغانستان نگران‌کننده است

ماریس پین، وزیر خارجه‌ی آسترالیا می‌گوید که ادامه‌ی خشونت‌ها، کشتار و شکنجه‌ی غیرنظامیان و به‌ویژه شکنجه‌ی زنان و دختران توسط گروه طالبان در افغانستان نگران‌کننده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه‌ی کشور به نشر رسیده، آمده است که ماریس پین این گفته‌ها را امروز (پنج‌شنبه، ۷ اسد)‌ در یک گفت‌وگوی تلفنی با محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه مطرح کرده است.

به نقل از خبرنامه، وزیر خارجه‌ی آسترالیا از گروه طالبان خواسته است تا برای دسترسی به صلح به تعهدات خود پابند باشد.

او همچنین گفته که کشورش قویا حامی صلح عادلانه، مستمر و آبرومندانه در افغانستان است و روی اهیمت مذاکرات صلح افغانستان تأکید می‌کند.

محمدحنیف اتمر از دو دهه همکاری آسترالیا در بخش‌های مختلف امنیتی، توسعه‌ای و بشری قدردانی کرده است.

او گفته که گسترش روابط برای حفظ ارزش‌ها و منافع مشترک میان دو کشور؛ به‌ویژه در اوضاع فعلی در افغانستان که با بحران جنگ، خشک‌سالی، عدم مصوونیت غذایی و کووید۱۹ مواجه است، مهم می‌باشد.

به نقل از خبرنامه‌ی وزارت خارجه، دو طرف همچنین توافق کرده‌اند تا روی اقدامات عملی از جمله احیای حضور دایمی دیپلماتیک در کابل، پیگیری قضایا و جرایم جنگی تعدادی از نیروهای ویژه‌ی آسترالیایی در افغانستان با همدیگر کار کنند.

تجدید توافق‌نامه‌ی مشارکت دوجانیه و امضای تفاهم‌نامه‌ی مساعدت‌های توسعه‌ای برای سال‌های ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۴ نیز از مواردی است که دو طرف توافق کرده‌اند تا باهم روی آن‌ها کار کنند.

آسترالیا در حالی از کشتار و شکنجه‌ی غیرنظامیان توسط طالبان ابراز نگرانی می‌کند که این گروه در ماه‌های اخیر به حملاتش در سراسر کشور شدت بخشیده است. طالبان در بیش از دوونیم ماه گذشته، دست‌کم ۱۰۰ ولسوالی را سقوط دادند.

در شماری از این ولسوالی‌ها گزارش شده است که طالبان غیرنظامیان را شکنجه و آنان را تیرباران می‌کنند. قبلا حکومت افغانستان اعلام کرده بود که این گروه بیش از ۱۰۰ نفر از ساکنان ولسوالی اسپین‌بولدک قندهار را تیرباران کرده‌اند.

براساس اعلام حکومت، این گروه در ولسوالی مالستان ولایت غزنی هم غیرنظامیان را تیرباران کرده‌اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *