طالبان بدون درگیری وارد شهر «ایبک» سمنگان شدند

منابع محلی در ولایت سمنگان تأیید می‌کنند که نظامیان دولتی و نیروهای مقاومت مردمی از شهر ایبک، مرکز این ولایت عقب‌نشینی کرده‌اند.

حاجی رازمحمد، رییس شورای ولایتی سمنگان به روزنامه اطلاعات روز گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی و مقاومت مردمی بعد از ظهر امروز (دوشنبه، ۱۸ اسد) از شهر ایبک عقب‌نشینی کرده‌اند.

او افزود که به‌دنبال ترک این نیروها از شهر، جنگ‌جویان طالبان وارد شهر شده‌اند و هم‌اکنون کنترل تمامی بخش‌های شهر به‌شمول ساختمان‌های ولایت، فرماندهی پولیس و امنیت ملی را به‌دست دارند.

محمدهاشم سروری، معاون شورای ولایتی سمنگان هم به روزنامه اطلاعات روز گفت که شهر ایبک به‌دست طالبان سقوط کرده است. او گفت که نظامیان و مسئولان دولتی و نیروهای مقاومت مردمی به طرف منطقه‌ی «دره‌ی کلان» عقب‌نشینی کرده‌اند.

او تأکید کرد که این نیروها، شهر ایبک را بدون درگیری ترک کرده‌اند.

هم‌اکنون به جز ولسوالی‌های دره‌صوف بالا، خرم‌وسارباغ و روی‌دوآب متباقی ولسوالی‌های این ولایت در کنترل طالبان است.

صبح امروز رییس شورای ولایتی سمنگان گفت که نیروهای امنیتی از ولسوالی حضرت سلطان این ولایت به‌خاطر «حفاظت از شهر ایبک» به این شهر منتقل شده‌اند. او گفت که هم‌اکنون ولسوالی حضرت سلطان در کنترل طالبان است.

با این حال، سیدامیرشاه سادات، رییس امنیت ملی سمنگان اطمینان داده بود که نظامیان دولتی آمادگی کامل را برای حفاظت از شهر ایبک دارند. او گفته بود که نیروهای تازه‌نفس کماندو از ولسوالی حضرت سلطان بیرون و در کمربندی‌های شهر ایبک مستقر شده‌اند.

ولایت سمنگان در شمال کشور از ولایت‌های ناامن است که جنگ‌جویان طالبان در بیشتر نقاط این ولایت حضور و فعالیت گسترده دارند. شهر ایبک در آن، ششمین شهری است که از روز جمعه‌ی هفته‌ی گذشته، به‌دست طالبان سقوط کرده است.

طالبان در روز جمعه شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، یک روز پس از آن شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان و روز گذشته هم شهرهای قندوز، سرپل و تالقان، مرکز ولایت تخار را سقوط دادند.