وزیر خارجه قطر

وزیر خارجه‌ی قطر: مسئولیت میدان‌هوایی کابل را بدون توافق با طالبان به عهده نمی‌گیریم

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه‌ی قطر می‌گوید که کشورش بدون رسیدن به یک توافق روشن با همه‌ی جوانب از جمله گروه طالبان، مسئولیت میدان‌هوایی کابل را به عهده نمی‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی این موضوع را امروز (سه‌شنبه، ۲۳ سنبله) در یک نشست خبری مطرح کرده است. او گفته است که قطر تمامی موارد مربوط به گرفتن مسئولیت میدان‌هوایی کابل را بررسی می‌کند.

وزیر خارجه‌ی قطر تأکید کرده است که اگر تمامی این موارد بررسی نشود، این کشور نمی‌تواند مسئولیت این میدان‌هوایی را به عهده گیرد.

پروازهای داخلی و خارجی از طریق میدان هوایی کابل به دنبال تسلط طالبان بر کابل متوقف شد. هفته‌ی گذشته پروازهای داخلی از این میدان از سر گرفته شد.

پروازهای خارجی تا کنون به‌گونه‌ی رسمی از سر گرفته نشده است، اما در روزهای گذشته چندین هواپیمای خارجی به‌منظور رساندن کمک‌های بشری به میدان‌هوایی کابل نشست کرده است.

افزون بر این‌ها، یک هواپیمای شرکت هواپیمایی بین‌الملی پاکستان در ۲۲ سنبله با ده سرنشین به میدان‌هوایی کابل نشست کرد. در آن هنگام خبرگزاری فرانسه نشست این هواپیما را در میدان‌هوایی کابل، اولین پرواز تجارتی خارجی پس از تسلط طالبان عنوان کرده بود.

در همان روز عبدالهادی حمدانی، رییس طالبان برای میدان هوایی کابل گفته بود که در این میدان‌هوایی پروازهای بین‌المللی هنوز هم با برخی چالش‌های تخنیکی مواجه است.