بانک مرکزی

بانک مرکزی طرحی را برای تسهیل انتقالات بین‌المللی پول تهیه کرده است

بانک مرکزی اعلام کرده است که با توجه به وضعیت کنونی کشور، طرحی را برای تسهیل انتقالات بین‌المللی پول تهیه کرده است. براساس این طرح، تاجران می‌توانند از طریق بانک‌های تجارتی انتقالات پولی (TT) را انجام دهند.

در یک اطلاعیه‌ی بانک مرکزی که امروز (شنبه، ۱۰ میزان) در صفحه‌ی فیسبوک این بانک منتشر شده، آمده است که در این طرح به بانک‌های تجارتی نیز اجازه داده شده است تا به‌منظور تقویت تجارت و فراهم‌کردن تسهیلات لازم به تاجران، برای کالا و خدمات از قبل تعیین شده خدمات انتقال پول را ارایه کنند.

مواد ارتزاقی، ادویه‌جات طبی و زراعتی، مواد سوختی، مواد بهداشتی، مواد خام و پرزه‌جات صنعتی مورد استفاده در تولید مواد اولیه، پول صرفیه‌ی برق، اجناس و خدمات مخابراتی و ترانسپورتی ضروری و حفظ و مراقبت سیستم‌ها از کالا و خدماتی هستند که برای تهیه و انجام آن به تاجران و بانک‌های تجارتی اجازه‌ی انتقالات پولی داده شده است.

بانک مرکزی در ادامه گفته است که به‌خاطر فراهم‌کردن تسهیلات لازم برای مردم در سیستم بانکی و تجارتی متعهد است و تلاش می‌کند تا سکتور مالی و بانکی را بیشتر از گذشته تقویت و همه معاملات را به‌زودی به‌گونه‌ی عادی برگرداند.

این درحالی است که با سقوط حکومت محمداشرف غنی به‌دست طالبان، فعالیت تمامی ادارات دولتی مختل، ذخایر ارزی بانک مرکزی در امریکا مسدود و خدمات نقل و انتقالات پول به افغانستان نیز متوقف شد.