متقی

تعهد امریکا به ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه در مذاکرات دوحه؛ طالبان رفت‌وآمد مصون را تسهیل می‌کنند

هیأت‌های حکومت گروه طالبان و امریکا توافق کرده‌اند که امریکا به کمک‌های بشردوستانه‌ی خود به افغانستان ادامه دهد و در مقابل طالبان هم رفت‌وآمد مصون شهروندان خارجی به افغانستان را تسهیل کنند.

وزارت خارجه‌ی گروه طالبان امروز (دوشنبه، ۱۹ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفته که در نشست دو روزه‌ی هیأت‌های دو طرف، امریکا همچنین تعهد کرده است تا تسهیلات را برای کمک‌رسانی سایر نهادهای بشری در افغانستان نیز فراهم کند.

به نقل از اعلامیه، در نشست میان هیأت‌های امریکا و طالبان تأکید شده است که کمک‌های بشردوستانه نباید با مسائل سیاسی پیوند داده شود.

طالبان با استقبال از تعهد امریکا در مورد ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان، تعهد کرده‌اند که در زمینه‌ی شفافیت و کمک‌رسانی با مستحقین، با نهادهای خیریه همکاری کنند.

این گروه همچنین متعهد شده است که زمینه‌ی رفت‌وآمد شهروندان خارجی به افغانستان را به‌گونه‌ی اصولی فراهم کند.

وزارت خارجه‌ی طالبان گفته است که در نشست دو روزه میان دو طرف تلاش شده است تا روابط دیپلماتیک به حالت خوب باز گردد. همچنین در اعلامیه‌ی طالبان تأکید شده است که در صورت ضرورت، این مذاکرات در آینده هم ادامه می‌یابد.

مذاکرات میان دو طرف دو روز پیش آغاز و روز گذشته (یک‌شنبه، ۱۸ میزان) پایان یافت. این نخستین مذاکرات میان دو طرف پس از تسلط طالبان بر کابل بود.

هیأت طالبان را در این مذاکرات، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی این گروه رهبری می‌کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز ، تام وست، معاون نماینده‌ی وزارت خارجه و سارا چارلز، مقام ارشد بشردوستانه اداره‌ی توسعه‌ای امریکا (USAID) در ترکیب هیأت امریکایی حضور داشتند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان که نزدیک به دو سال مذاکرات با طالبان را رهبری کرد، در این دیدار حضور نداشت.

 امیرخان متقی دو روز پیش این مذکرات را «مهم» خوانده و گفته بود که برای نخستین بار است که هیأت این گروه با صلاحیت کامل برای حل مسائل افغانستان با جامعه‌ی بین‌المللی وارد گفت‌وگو می‌شود و در این مورد تصمیم می‌گیرد.

به گفته‌ی او، هر دو طرف توافق کرده‌اند تا آنچه را که در توافق‌نامه‌ی دوحه روی آن مذاکره شده بود، حفظ کنند. همچنین طالبان به هیأت امریکایی گفته بودند که امریکا به حریم فضایی افغانستان احترام بگذارد و نباید در امور داخلی این کشور مداخله کند.