احمد مسعود

ادعای «نسل‌کُشی و پاکسازی قومی» توسط طالبان؛ احمد مسعود به دوام مقاومت تأکید کرد

احمد مسعود، فرمانده «جبهه‌ی مقاومت ملی»، گروه طالبان را متهم به نسل‌کُشی، پاکسازی قومی و جنایت علیه بشریت کرده، می‌گوید تا هنگام رسیدن به «اهداف مشروع و برحق» مردم افغانستان از مبارزه در برابر این گروه دست نمی‌کشد.

آقای مسعود امروز (سه‌شنبه، ۲۰ میزان) در اعلامیه‌ای گفته است: «قتل عام نمازگزاران در مسجد جامع سیدآباد قندوز، کوچ‌دادن اجباری مردم ملکی از خانه‌ها و املاک‌شان به‌ویژه در قندهار، بلخ، دایکندی و اندراب‌ها، ناپدیدسازی افراد و قتل‌های دسته‌جمعی در پنجشیر توسط طالبان، همه مصداق روشن جرایم جنگی، نسل‌کُشی، پاکسازی قوی و جنایت علیه بشریت است.»

او همچنین افزوده است که این گروه با ادامه‌ی «ارتکاب جرایم و جنایات، کشتار غیرنظامیان و نظامیان، سرکوبگری و اعدام‌های صحرایی، غضب و چپاول دارایی‌های عامه، تجاوز بر حریم شخصی مردم، اعمال سیاست تبعیض، تعصب و تحجر»، تلاش دارد تا صدای حق‌طالبانه و آزادی‌خواهانه‌ی مردم افغانستان را خاموش کند.

در همین حال، احمد مسعود از سازمان‌ها، مؤسسات و نهادهای ملی و بین‌المللی خواسته است تا اقدامات لازم و عاجل را جهت رسیدگی به وضع رقتبار بشری و حفظ حقوق انسانی در افغانستان و ختم جنایات طالبان روی‌دست گیرند.

او همچنین در بخش از اعلامیه‌ی خود از موضع‌گیری کشورهای جهان در قبال رسمیت‌ندادن حکومت طالبان استقبال کرده و گفته است انتظار دارد تا «سیاست عدم شناخت [طالبان توسط جامعه‌ی جهانی] با قاطعیت» ادامه یابد.

رهبر جبهه‌ی مقاومت ملی در خطاب به جامعه‌ی جهانی گفته که افغانستان نیازمند تشکیل یک دولت فراگیر، برخاسته از اراده‌ی مردم و متشکل از اقوام متنوع است تا از حقوق اساسی و مطالبات واقعی مردم این کشور نمایندگی کند.

در همین حال، او تأکید کرده است که تا هنگام رسیدن به این «اهداف مشروع و برحق مردم» افغانستان علیه طالبان مبارزه و مقاومت می‌کند.

آقای مسعود افزوده که جبهه‌ی مقاومت ملی در تلاش است تا در همکاری با سایر نیروهای مطرح کشور به‌شمول رهبران سیاسی، چهره‌های خوشنام ملی، نمایندگان مردم در شورای ملی، علما، زنان، نیروهای امنیتی و دفاعی و چهره‌های فرهنگی اقدامات لازم را در مهار بحرانی ناشی از فروپاشی نظام روی‌دست گیرد.

گروه طالبان هنوز به این گفته‌های احمد مسعود واکنشی نشان نداده است.

احمد مسعود به‌دنبال تسلط طالبان بر کابل در تاریخ ۲۴ اسد، به پنجشیر رفت و جمعی از نیروهای مردمی و دولت پیشین از جمله امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری پیشین جبهه‌ی مقاومت ملی را شکل داد.

به‌دنبال آن طالبان حملات‌شان بر پنجشیر را شدت بخشیدند و این گروه توانستند مرکز پنجشیر را به‌دست گیرند. اما جبهه‌ی مقاومت ملی گفته که هنوز نقاط استراتژیک را در کنترل دارد.