عفو بین‌الملل به اعضای گروه ۲۰: به گروه‌های آسیب‌پذیر در افغانستان ویزای بشردوستانه صادر کنید

همزمان با جریان نشست رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ در مورد وضعیت افغانستان، سازمان عفو بین‌الملل از اعضای این گروه خواسته است که برای گروه‌های در معرض خطر در افغانستان، ویزای بشردوستانه صادر کنند.

بخش جنوب آسیای سازمان عفو بین‌الملل امروز (سه‌شنبه، ۲۰ میزان) در رشته‌تویتی گفته است که روزنامه‌نگاران، اعضای جامعه‌ی مدنی، مدافعان حقوق بشر و زنانی که در بخش‌های حقوق بشری، امنیتی و قضایی کار کرده‌اند، در معرض خطر در افغانستان قرار دارند.

این سازمان افزوده است که کشورهای عضو گروه ۲۰ همچنین اخراج اجباری پناه‌جویان افغانستان را متوقف کنند و از آنان با اعطای پناهندگی حمایت کنند.

سازمان عفو بین‌الملل تأکید کرده است که روند اعطای ویزه به اقلیت‌های قومی و مذهبی هم باید به‌گونه‌ی شفاف توسط این کشور انجام شود.

افزون بر این موارد، این سازمان گفته است که باید کشورها تمامی زنان و دختران افغانستان را به‌دلیل خطر بالای آزار و اذیت جنسیتی به عنوان پناه‌جویان اولیه درنظر گیرند.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل از کشورهای عضو گروه ۲۰ خواسته ست که به وضعیت وخیم در افغانستان توجه کنند و جلو فاجعه‌ی انسانی در این کشور را بگیرند.

نشست گروه ۲۰ هم‌اکنون به میزبانی ایتالیا، رییس دوره‌ای آن به‌گونه‌ی مجازی از طریق آنلاین در جریان است.

رهبران کشورهای گروه ۲۰ در این نشست درباره‌ی چگونگی ارایه‌ی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان، نگرانی‌ها در مورد امنیت و راه‌های تضمین عبور امن شهروندان افغانستان به خارج از کشور، بحث می‌کنند.

گروه ۲۰ شامل کشورهای امریکا، بریتانیا، آلمان، فرنسه، روسیه، چین، ایتالیا، اندونیزیا، جاپان، مکزیک، اسپانیا، استرالیا، ترکیه، کاناد، کوریای جنوبی، برازیل، عربستان سعودی، افریقای جنوبی و ایتویبا است.