طالبان: در مورد ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس با شرکت آلمانی موافقت کردیم، نه استرالیایی

به‌دنبال تکذیب توافق طالبان مبنی بر ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس در افغانستان توسط شرکت ادویه‌سازی استرالیایی «Cpharm» (سی‌فارم)، این گروه می‌گوید که در این مورد با شرکت سی‌فارم آلمانی گفت‌وگو کرده است.

سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت امور داخله‌ی طالبان امروز (پنج‌شنبه، ۴ قوس) در تویتی گفته که معینیت مبارزه با مواد مخدر این وزارت با ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس با شرکت سی‌فارم جرمنی موافقت کرده است.

او همچنین افزوده که براساس این توافق، طالبان صرفا «بوته‌های چرس (بنگ)» را در اختیار این شرکت قرار می‌دهد. او تأکید کرده است که پروسس چرس را خود این شرکت انجام می‌دهد.

براساس اعلام طالبان، نماینده‌ی این شرکت برای ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس دو روز پیش با مسئولان معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله‌ی این گروه دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

مسئولان معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله‌ی طالبان در این دیدار موافقت کردند که تولیدات «قانونی» چرس در افغانستان را با این شرکت ادویه‌سازی قرارداد کنند.

به گفته‌ی سعید خوستی، تمامی مراحل قرارداد ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس با شرکت سی‌فارم آلمانی نهایی شده و در روزهای آینده این پروژه رسما آغاز می‌شود.

طالبان گفته بودند که این شرکت قصد دارد در بخش تولید چرس در افغانستان ۴۳۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری کند. این شرکت از چرس تولیدشده در ساخت ادویه‌جات و یک نوع کریم استفاده می‌کند.

خبرگزاری دولتی باختر گزارش کرده بود که ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس از سوی شرکت سی‌فارم استرالیایی مطرح شده است.

این شرکت اما این موضوع را تکذیب کرده است. شرکت ادویه‌سازی سی‌فارم استرالیایی امروز در اعلامیه‌ای گفته است که سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیون دالر روی پروسس چرس و توافق با طالبان واقعیت ندارد.

این شرکت افزوده است که ۱۷ کارمند دارد و کارش تولید دوا نه، بلکه مشاوره‌ی پزشکی است.