دیدار عراقچی با کنودسن
IRNA

عباس عراقچی: امریکا مسئول اوضاع نابسامان کنونی در افغانستان است

عباس عراقچی، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی ایران امریکا را مسئول اوضاع نابسامان کنونی در افغانستان دانسته و گفته است که حضور امریکا در منطقه‌ی غرب آسیا جز آشفتگی و نابسامانی برای مردم منطقه، نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.

آقای عراقچی همچنین گفته است که موضوع کشورش پی‌گیری رویکر منطقه‌ای برای حل مسائل افغانستان، تشکیل دولت فراگیر در کابل، تضمین امنیت افغانستان و مناطق مرزی با ایران است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، عراقچی این اظهارات را امروز (یک‌شنبه، ۱۴ قوس) در دیدار با مِتِ کنودسن، معاون نماینده‌ی ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان مطرح کرده است.

دو طرف در این دیدار در مورد وضعیت جاری افغانستان، نگرانی‌های امنیتی، تروریسم، داعش و آینده‌ی حکمرانی در افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

طبق گزارش ایرنا، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی ایران بر حمایت این کشور از نقش سازمان ملل در کمک به مردم افغانستان تأکید کرده و افزوده است که تهران به مسائل افغانستان توجه ویژه دارد و رییس‌جمهور رییسی نماینده‌ی ویژه در امور افغانستان تعیین کرده است.

در همین حال، مِتِ کنودسن، معاون نماینده‌ی ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در این دیدار از نقش‌آفرینی «موثر» ایران در موضوع افغانستان و پذیرش آوارگان و پناهنگان افغانستان قدردانی کرده و بر ضرورت حفظ و تداوم رایزنی‌های سازمان ملل با ایران درباره‌ی این موضوع تأکید کرده است.

براساس معلومات ایرنا، کنودسن وضعیت میدانی در افغانستان را به جانب ایران تشریح کرده و با توجه به نزدیکی فصل زمستان، بر ضرورت توجه جدی جامعه بین‌المللی به مشکلات اساسی مردم افغانستان تأکید کرده است.