آموزگاری مریض در قندهار در «غربت» درگذشت

فقر و عدم پرداخت معاشات؛ آموزگاری مریض در قندهار درگذشت

منابع در لیسه‌ی ظاهرشاهی، یکی از لیسه‌های سابقه‌دار در مرکز ولایت قندهار تأیید می‌کنند که الله نظر، آموزگار این لیسه درگذشته است. به‌گفته‌ی این منابع، الله نظر در روزهای اخیر مریض بود و به‌دلیل فقر به داکتر مراجعه نتوانسته بود.

یکی از این منابع به روزنامه اطلاعات روز گفت که الله نظر ۴۰ سال در لیسه‌ی ظاهرشاهی به‌عنوان آموزگار خدمت کرده بود و روز گذشته از اثر مریضی نفس‌تنگی در خانه‌اش درگذشته است

 منبع همچنین گفت که این آموزگار با فقر شدید مواجه بود. این آموزگار تنها سرپرست خانواده بوده و اکنون خانمش تنها مانده است.

منبع می‌گوید که پسران این آموزگار به مواد مخدر معتاد اند و روز گذشته (چهارشنبه، ۸ جدی) مراسم تشییع جنازه‌ی او نیز با حضور تعداد کمی از افراد برگزار شد.

با این حال، به‌گفته‌ی منبع، آموزگاران لیسه‌ی ظاهرشاهی از چهار ماه به این سو معاش دریافت نکرده‌اند. او در مورد وضعیت معیشتی سایر آموزگاران این لیسه نیز ابراز نگرانی کرد و گفت که شماری از آموزگاران وظیفه را ترک کرده و شماری دیگر نیز به‌دلیل فقر با مشکلات زیاد مواجه اند.

خبرنگار روزنامه اطلاعات روز در حوزه‌ی جنوب کشور تلاش کرد تا با خانم الله نظر نیز صحبت کند، اما پس از تلاش‌های زیاد، موفق به گفت‌وگو نشده است. همین طور، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در قندهار نیز به پرسش‌های مکرر خبرنگار روزنامه اطلاعات روز در این باره، پاسخی نداده است.

فقر درحالی دلیل درگذشت آموزگار لیسه‌ی ظاهرشاهی در قندهار گفته شده است که پیشتر برنامه جهانی غذا گزارش کرده بود که میزان فقر در افغانستان تا پایان سال جاری میلادی به ۹۷ درصد افزایش می‌یابد.