تظاهرات باشندگان فاریاب

باشندگان فاریاب در واکنش به بازداشت یک «فرمانده ارشد» ازبیک‌تبار طالبان دست به اعتراض زدند

ده‌ها نفر از باشندگان شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب در اعتراض به بازداشت مخدوم عالم، یکی از فرماندهان ارشد طالبان اوزبیک‌تبار از سوی نیروهای این گروه، به جاده‌ها برآمده و خواستار رهایی این فرمانده شده‌اند.

معترضان که در میان‌شان طالبان ازبیک‌تبار نیز شاملند، می‌گویند که «حکومت مرکزی طالبان» باید هرچه زودتر مخدوم عالم را رها کند؛ در غیر ان به اعتراضات‌شان ادامه می‌دهند. آنان در برابر ساختمان مقام ولایت فاریاب خیمه‌ی تحصن برپا کرده‌اند.

مخدوم عالم، یکی از فرماندهان ارشد طالبان اوزبیک‌تبار است که روز گذشته (چهارشنبه، ۲۲ جدی) از سوی نیروهای این گروه در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ بازداشت شده است.

او در نخستین روزهای حاکمیت طالبان بر افغانستان، به‌حیث معاون والی این گروه برای ولایت سرپل تعیین شده بود.

مخدوم عالم (سمت راست)، فرمانده ارشد ازبیک‌تبار طالبان

در همین حال، نقیب‌الله فایق، والی سابق فاریاب از مخدوم عالم به‌عنوان «ارشدترين» فرمانده ازبیک‌تبار طالبان یاد کرده و گفته است که او به دستور ملا فاضل آخوند، معاون وزارت دفاع این گروه بازداشت شده است.

فایق امروز در صفحه‌ی رسمی فیسبوک خود نوشته است که در زمان مأموریت او به‌عنوان والی فاریاب، مخدوم عالم رییس کمیسیون نظامی طالبان در این ولایت بود و فرماندهی بیشتر جنگ‌های طالبان در شمال را او بر عهده داشت.

به‌گفته‌ی فایق، باری به مخدوم عالم گفته بود که رهبران طالبان از او به خاطر «كشتن مردم‌ و اشغال سرزمين‌اش استفاده مي‌كنند و روزی که به هدف‌شان رسيدند، دست‌هايش را خواهند بست و سرش را به‌خاطر غلامی که کرده می‌برد».

طبق روایت فایق، مخدوم عالم اما در آن زمان گفته بود که او علیه حكومت «کفری» و «مفسدين» جهاد مي‌کند.

والی سابق فاریاب در ادامه حکومت اشرف‌غنی و  طالبان را دو سنگر باطل خوانده است كه به‌گفته‌ی او، رهبران این دو جناح براساس مصلحت‌های قومی باهم يكي بودند.

فایق گفته که وقت آن رسیده است تا ترک‌تباران از گذشته درس عبرت بگیرند و زیر فرمان «هیچ متعصب و وطن‌فروشی» نجنگند.

او از طالبان ازبیک‌تبار نیز خواسته است که صف‌شان  را جدا کنند؛ در غیر این صورت طبق ادعای فایق، رهبری طالبان دستور داده است تا صف این گروه از ازبیک‌ها و ترکمن‌ها پاک شود.

خیمه‌ی تحصن باشندگان شهر میمنه در مقابل دفتر مقام ولایت