عمران خان خواستار اعزام نیروی متخصص پاکستانی به افغانستان شد

عمران، نخست‌وزیر پاکستان به مقامات این کشور دستور داده است که زمینه‌ اعزام نیروی انسانی متخصص در زمینه پزشکی، فناوری اطلاعات، مالی و حسابداری به افغانستان را فراهم کنند تا از بحران انسانی در این کشور جلوگیری شود.

به گزارش روزنامه اکسپرس تربیون پاکستان، او این خواست را روز جمعه (۲۴ جدی) در نشست کمیته مقام‌های ارشد (اپکس) در باره افغانستان مطرح کرده است.

عمران خان با ابراز نگرانی درباره اوضاع افغانستان گفته است که کشورش متعهد به ارائه حمایت همه جانبه از مردم افغانستان برای جلوگیری از یک بحران انسانی است.

وی همچنین دستور داده است تا همکاری‌های پاکستان به افغانستان در زمینه‌های راه آهن، مواد معدنی، داروسازی و رسانه‌ها برای کمک به احیا و انکشاف افغانستان گسترش یابد.

این در حالی است که به تازگی روزنامه امریکایی نیویارک تایمز نیز در گزارشی نوشته است که طالبان با کمبود نیروی کار مواجه‌اند و چاره را در پاکستان می‌جویند.

در این گزارش آمده است که پنج ماه پس از تسلط طالبان بر افغانستان، طالبان با چالش‌های حکومت‌داری دست و پنجه نرم می‌کنند.

به نوشته نیویارک تایمز، رهبران قول دادند که بگذارند کارمندان دولت به کار خود ادامه دهند و تنوع قومیتی را برای نقش‌های اصلی دولتی در اولویت قرار دهند، اما در عوض پست‌ها را در تمام سطوح مدیریتی با سربازان و عالمان دینی خود پر کردند. سایر کارمندان دولت یا گریخته‌اند یا از کار خودداری کرده‌اند و این باعث شده این کشور بحران‌زده با کمبود شدید نیروی متخصص مواجه شود.