طالبان ۱۵ کارمند مراکز توزیع شناس‌نامه‌ی الکترونیک را در کابل برکنار کردند

اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات حکومت سرپرست گروه طالبان، ۱۵ نفر از کارمندان بخش توزیع شناس‌نامه‌ی الکترونیک در کابل را برکنار کرده است.

در مکتوب منفکی این افراد که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، آمده است که آنان «براساس لزوم دید» از بست‌های شان عزل شده‌اند.

یکی از کارمندان اداره‌ی احصائیه و معلومات طالبان امروز (یک‌شنبه، ۲۶ جدی) به روزنامه اطلاعات روز صحت این مکتوب را تأیید کرد. او گفت که کارمندان برکنارشده قرار است امروز به‌خاطرروشن‌شدن دلایل برکناری‌شان به اداره‌ی احصائیه و معلومات بروند.

این منبع که نخواست هویتش فاش شود، افزود که شماری از کارمندان عزل‌شده از قوم «هزاره» اند.

برکناری این افراد واکنش‌هایی را نیز برانگیخته است و منتقدان طالبان را به تصفیه‌ی قومی در ادارات دولتی متهم کرده‌اند.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان در واکنش به این مورد گفته است که بعد از فرمايش عمران خان، نخست‌وزیر پاكستان مبنى بر استخدام كارمندان پاكستانى در ادارات افغانستان، روند تصفيه‌ی عناصر مسلكى افغان و به‌ویژه هزاره‌ها از ادارات حكومتى آغاز شده است.

او در یادداشتی در فیس‌بوک خود مکتوب منتشرشده را سند «تصفيه‌ی كاركنان» مسلكى شناس‌نامه‌ی الكترونیک خوانده و گفته است که ۹۰ درصد کارمندان برکنارشده افراد تحصيل‌كرده‌ی هزاره اند.

محقق مدعی شده است که طالبان قصد دارند تا كارمندان پاكستانى را در اداره‌ی احصائیه و معلومات جا‌به‌جا و شهروندی افغانستان را بدون سروصدا به «تروريستان پاكستانى» توزیع کنند.

براساس گزارش‌ها، طالبان در شماری دیگر از ادارات دولتی؛ به‌ویژه در ولایت‌ها کارمندان پیشین دولتی که عمدتا تحصیل‌کرده و با تجربه بودند، برکنار و به جای‌شان افرادی با تحصیلات دینی را استخدام کرده‌اند.

این در حالی است که گفته می‌شود ادارات دولتی طالبان با کمبود کارمند مسلکی مواجه‌اند. رسانه‌های غربی گزارش دادند که طالبان چاره‌ی کمبود کارمند مسلکی را در پاکستان جستجو می‌کنند. از سویی هم به تازگی نخست‌وزیر پاکستان پیشنهاد کرده است که تا کارمندان حرفه‌ای خارجی از جمله پاکستانی به افغانستان اعزام شود.

 این پیشنهاد آقای خان نیز واکنش‌برانگیز شده است. طالبان می‌گوید، نخست‌وزیر پاکستان چنین پیشنهادی نداده است، بلکه حرف‌های درست تفسیر نشده است.

منتقدان پاکستان از جمله حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور گفته است که افغانستان نیروی کافی متخصص دارند و نیازی به متخصصان خارجی نیست.