میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

میشل باچله: کشورهای جهان طالبان را برای احترام به حقوق بشر تشویق کنند

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از کشورهای جهان خواسته است که از نفوذشان بر طالبان برای تشویق این گروه به احترام به حقوق بشر استفاده کنند.

باچله روز گذشته (دوشنبه، ۲۸ جدی) در بیانیه‌ی خود در شورای امنیت سازمان ملل گفته است که در کابینه‌ی حکومت سرپرست طالبان زنان حضور ندارند و این امر به شدت ظرفیت آنها را برای تضمین یک آینده صلح‌آمیز پایدار که همه در آن سهم برابری دارند، تضعیف می‌کند.

او افزوده است که زنان افغانستان از تصمیم‌گیری‌هایی که بر زندگی‌شان تأثیر می‌گذارد، کنار گذاشته شده‌ و از استفاده کامل از حق‌شان برای مشارکت در تمام عرصه‌های زندگی مدنی و عمومی ممانعت شده‌اند.

به‌گفته‌ی او، محرومیت زنان و دختران از حقوق اساسی‌شان به شدت به اقتصاد افغانستان و کل کشور آسیب وارد می‌کند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل  تصریح کرده است که در ماه‌های اخیر، بسیاری از مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، وکلا و قضات زن افغانستان پس از تهدیدهای مکرر از کشور فرار کرده و یا هم مخفی شده‌اند.

این مقام سازمان ملل اضافه کرده است: «من از شورای امنیت می‌خواهم تا اطمینان حاصل کند که عاملان نقض حقوق بشر و تجاوزات در افغانستان از جمله علیه زنان و دختران مورد بازخواست قرار می‌گیرند تا شرایط برای صلح پایدار فراهم شود.»

میشل باچله همچنین از کشورها خواسته است که مسیرهای امن و برنامه‌های اسکان مجدد را برای مدافعان حقوق بشر زنان افغانستان ایجاد و اخراج زنان افغان را متوقف کنند. او حمایت قوی و ملموس از زنان مدافع حقوق بشر و سازندگان صلح در افغانستان را حیاتی خوانده است.

در حال حاضر زنان افغانستان نه تنها در پست‌های بلند حکومت طالبان حضور ندارند، بلکه از کار در ادارات دولتی نیز محروم‌اند. همچنین دختران بالاتر از صنف ششم امسال نتوانستند در اکثریت ولایت‌ها به مکتب بروند و دانشگاه‌ها نیز بسته‌اند.