تمنا و پروانه

عفو بین‌الملل: طالبان تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل را فورا آزاد کنند

سازمان عفو بین‌الملل درباره‌ی ناپدیدشدن تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل، از زنان معترض در کابل که گفته می‌شود توسط طالبان بازداشت شده‌اند، شدیدا ابراز نگرانی کرده است. عفو بین‌الملل از طالبان خواسته است که در صورت بازداشت این دو زن معترض، آنان را فورا و بدون قید‌وشرط آزاد کند.

این سازمان امروز (سه شنبه، ۵ دلو) در رشته‌تویتی، نوشته است که این دو زن معترض، صداهای منتقد علیه سیاست‌های تبعیض‌آمیز طالبان در مورد حقوق زنان در افغانستان هستند.

سازمان عفو بین‌الملل نوشته است که فعالان زن در کابل ادعا کرده‌اند که طالبان تمنا و پروانه را بازداشت و شکنجه می‌کنند.

این سازمان افزوده است: «طالبان به‌عنوان مقامات عملی باید فوراً این رویداد را بررسی کرده و این فعالان زن را در صورت بازداشت، فورا و بدون قیدوشرط آزاد کنند.»

سازمان عفو بین‌الملل همچنین گفته است که طالبان به‌جای انکار بازداشت تمنا و پروانه، باید محل نگهداری آنان را فاش کنند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) هم پیشتر درباره‌ی مفقودشدن این دو نفر ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواسته بود که درباره‌ی محل نگهداری این زنان معلومات دهند.

این درحالی است که طالبان می‌گویند این دو فعال زن توسط این گروه بازداشت نشده‌اند.

دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان هم دیروز در دیدار با سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله طالبان از رهبری این گروه خواسته است که درباره‌ی ناپدیدشدن تمنا و پروانه تحقیق و آزادی آنان را تضمین کنند.

این زنان درحالی بازداشت شده‌اند که آنان اخیرا نسبت به حجاب اجباری توسط طالبان اعتراض کردند و در ملاءعام برقع را به‌شکل نمادین از سر زنی بیرون کشیده و دور انداختند. این اعتراض با واکنش تند طالبان مواجه شد.

این گروه در آن روز گفته بود کسانی که با حجاب مخالفت می‌کنند، مخالف قرآن و پیامبر اسلام هستند. همچنین اعضای این گروه از جمله سخن‌گویان نهادهای امنیتی طالبان کارزاری در تویتر علیه این زنان راه انداختند و خواستار بازداشت و سرکوب آنان شدند.

طالبان در پنج ماه گذشته محدودیت‌های زیادی را در برابر زنان وضع کرده و آنان را از کار و آموزش نیز محروم کرده‌اند. وضع این محدویت‌ها اعتراضات گسترده‌ای  زنان را در پی داشته است.