ایران مصادره دارایی افغانستان توسط امریکا را «شرم‌آور و ضد بشری» خواند

سعید خطیب‌زاده، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی ایران مصادره بخشی از دارایی بانک مرکزی افغانستان توسط امریکا به‌عنوان غرامت برای خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر را «شرم‌آور» و «ضد بشری» خوانده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، خطیب‌زاده امروز (دوشنبه، ۲۵ دلو) در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی گفته است که این اولین باری نیست که امریکا دست به غارت اموال کشورهای دیگر می‌زند.

او افزوده است که باور ایالات متحده این است که مالک دارایی‌های همه کشورهای دنیا است و «هرگاه اراده کند، می‌تواند اموال دیگران را ضبط کند».

او تأکید کرده است که امریکا باید در اقدامات خود تجدیدنظر کند. به باور او، «دنیا متفاوت شده و ایالات متحده باید این پیام را دریافت کند».

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی ایران اضافه کرده است که امریکا با حمله به افغانستان نیز میلیاردها دالر خسارت به مالیه دهندگان خودش و هم برای مردم افغانستان ایجاد کرده است.

امریکا اخیرا از هفت میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در آن کشور نگهداری می‌شد و پس از تسلط طالبان مسدود شد، ۳.۵ میلیارد آن‌را به‌عنوان غرامت برای قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر اختصاص داده است. همچنین طبق این تصمیم امریکا، نیمی دیگر از ذخایر بانک مرکزی به‌عنوان کمک به مردم افغانستان به یک صندوق امانی انتقال داده می‌شود.

این تصمیم دولت امریکا، واکنش‌های منفی گسترده‌ای را در پی داشته است.

وزارت خارجه‌ی چین هم در واکنش به مصادره‌ی دارایی بانک مرکزی افغانستان از سوی امریکا، گفته است که ثروتمندترین کشور جهان به‌طور آشکار ثروت فقیرترین افراد را غارت می‌کند.

به تازگی شبکه‌ی زنان افغانستان در نامه‌ای عنوانی جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا از مصادره دارایی بانک مرکزی افغانستان انتقاد کرده و گفته است که مردم افغانستان مسئول اعمال شبکه‌ی القاعده و یا گروه طالبان نیستند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.