خانواده‌های نظامیان امریکایی کشته‌شده در میدان هوایی کابل تحقیقات پنتاگون را زیر سوال بردند

خانواده‌های نظامیان امریکایی که در حمله به میدان هوایی کابل کشته شده‌اند، تحقیقات نظامی ایالات متحده‌ درباره‌ی این حمله را با پرسش مواجه کرده‌‌ و گفته‌اند که درباره‌‌ی نتیجه این تحقیق تردید دارند.

در گزارش پنتاگون که در اوایل ماه جاری منتشر شد، آمده است که حمله انتحاری داعش در دروازه‌ «ابی» میدان هوایی کابل در حالی که ارتش ایالات متحده در تلاش برای تخلیه هزاران نفر از افغانستان بود «قابل پیشگیری نبود». چند تن از اعضای خانواده ۱۳ نظامی کشته‌شده در این حمله اما به واشنگتن پست گفته‌اند که در مورد این نتیجه تردید دارند.

به گزارش فاکس نیوز، شانا چاپل، مادر کریم نیکویی تفنگدار ۲۰ ساله‌ی امریکایی که در این انفجار کشته شده، به واشنگتن پست گفته است که همه تفنگداران دریایی در میدان هوایی کابل توسط طالبان «محاصره شده بودند».

خانواده‌های نظامیان کشته‌شده افزوده‌اند که آنها در وضعیت غیرقابل دفاعی قرار گرفته بودند. یکی از این خانواده‌ها گفته است: «بله، این یک تلاش بشردوستانه از سوی آنها بود. و آنها بهترین کاری را که می‌توانستند با توجه به شرایط انجام دهند، انجام دادند. با این حال، آنها در وهله اول نباید در آن شرایط قرار می گرفتند.»

مادر کریم نیکویی، همچنین با نتیجه‌گیری پنتاگون مبنی بر این‌که تلفات جانی ناشی از یک بمب گذاری منفرد بوده است مخالفت کرده و معتقد است که اعضای ارتش پس از پایان بمباران با شلیک سلاح‌های سبک هدف قرار گرفته‌اند.

به گزارش واشنگتن پست، چند تفنگدار دریایی گزارش دادند که در جریان حمله هدف تیراندازی قرار گرفتند.

شانا چاپل گفته است: «من شخصاً با یک بچه صحبت کردم، رو در رو در مراسم خاکسپاری پسرم. … او زخم خود را به من نشان داد و گفت به من شلیک شده است.»

مارک اشمیتز، یکی دیگر از والدینی که پسرش در این حمله کشته شده، گفته است که «گزارش‌های متناقض» را در ارزیابی پنتاگون دیده و می‌گوید که از پنتاگون خواسته برخی از قطعات فلزی که در بدن پسرش پیدا شده است را به‌طور خصوصی تجزیه و تحلیل کند. پنتاگون اما به او گفته که این قطعات دور ریخته شده است.

فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) پیشتر با نشر تحقیقات خود در بیانیه‌ای گفته بود که هیچ مدرک قطعی مبنی بر زخمی‌شدن یا کشته‌شدن کسی بر اثر شلیک گلوله، چه امریکایی و چه افغانستانی، پیدا نشده است.

در آن زمان کنت فرانک مک‌کنزی، فرمانده سنتکام شواهد جمع‌آوری‌شده، کشته‌شدن بیش از ۱۰۰ نفر، تجزیه و تحلیل کارشناسان، یافته‌های واقعیت و نتیجه‌گیری‌های تیم براساس آن شواهد را یک بررسی قانع‌کننده و واقعی خوانده بود.

او اذعان کرده بود که تحقیقات اطلاعاتی را که او در روز حمله به مطبوعات ارائه کرده بود، رد می‌کند که گفته بود، این یک عملیات پیچیده بوده است.

او هم گفته بود که این یافته‌ها نشان داده است ساچمه‌های جاسازی شده در دستگاه انفجاری باعث ایجاد زخم‌هایی شبیه شلیک گلوله شده است.

حمله به میدان هوایی کابل در ۴ سنبله، درحالی که عملیات تخلیه‌ی امریکا از این میدان هوایی جریان داشت، صورت گرفت. این نخستین حمله پس از تسلط گروه طالبان بر افغانستان بود.

در تاریخ یازدهم جدی نهادهای امنیتی ایالات متحده‌ی امریکا هویت مهاجم انتحاری را که در جریان روند تخلیه در میدان هوایی کابل خود را منفجر کرد، اعلام کردند.

این نهادها از فرد مهاجم به نام «عبدالرحمان لوگری» یاد کرده بودند که «دانشجوی انجنیری بوده و توسط نیروهای گروه طالبان از زندان بگرام ولایت پروان آزاد شده بود».

مسئولیت این رویداد را گروه داعش به عهده گرفت.