نشست طالبان در قندهار

جلسه سه‌روزه کابینه‌ی طالبان در قندهار؛ رهمنودهای ملا هبت‌الله برای تطبیق «خوب‌تر شریعت»

جلسه کابینه‌ی حکومت سرپرست طالبان به ریاست هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه در قندهار برگزار شد. این جلسه برای سه روز ادامه داشته است.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخن‌گوی طالبان صبح امروز (پنج‌شنبه، ۴ حمل) در رشته‌تویتی گفته است که در این جلسه رهبر طالبان به وزیران و مسئولان این گروه در مورد «کارهای ادارات و شعبه‌های مختلف، استحکام و تقویت بیشتر حکومت طالبان، برقراری نظم و دسپلین و حل مشکلات توصیه‌ها و هدایات لازم صادر کرده است».

به گفته‌ی سمنگانی، در این نشست درباره‌ی قوانین و اجراآت ادارات، تعامل با مردم، یافتن راه‌حل برای مشکلات اقتصادی، جمع‌آوری نیروهای طالبان و استخدام و تنظیم آن‌ها در ادارات امنیتی تصمیم‌هایی گرفته شده است.

رهبر طالبان در نشست کابینه‌ی این گروه برای «عملی‌شدن خوب‌تر شریعت اسلامی در کشور، رهنمودهای مشخصی به ارگان‌های مربوطه ارایه کرده است.

معاون سخن‌گوی طالبان گفته است که با عملی‌شدن این رهنمودها، احکام اسلامی به گونه‌ی منظم و «خوب‌تر در جامعه تطبیق خواهد شد و تمام افغان‌ها زیر چتر احکام اسلامی، زندگی آرام و خوشحال خواهند داشت».

ملا هبت‌الله به وزیران و ‌مسئولان طالبان برای حفاظت اسلحه، وسایط و دولتی و احتیاط با بیت‌المال نیز دستوراتی داده است.

در نشست کابینه‌ی طالبان به کمیسیون اقتصادی این گروه به ریاست ملا برادر وظیفه سپرده شده است که برای رشد و رفاه اقتصادی افغانستان، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را جلب کند تا راه برای تولید برق، اعمار سرک‌ها و استخراج درست معادن هموار شود.

همچنین به کمیسیون اداری طالبان به ریاست مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری نخست‌وزیر طالبان وظیفه سپرده شده است تا برای اصلاح سیستم‌ اداری و رفع مشکلات در بخش‌ مالی و سایر بخش‌ها گام‌های لازم بردارد.

به همین ترتیب در جلسه‌ کابینه‌ی حکومت سرپرست طالبان درباره‌ی جمع‌آوری معتادان مواد مخدر و تداوی آنها و جلوگیری از خریدوفروش مواد مخدر بحث شده است.

گفتنی است که این نخستین جلسه‌ی کابینه حکومت سرپرست طالبان است که به‌ ریاست رهبر این گروه در قندهار برگزار می‌شود.

گفته شده بود که این نشست به هدف حل یا کاهش اختلافات میان ملا عبدالغنی برادر معاون نخست‌وزیر طالبان، سراج‌الدین حقانی سرپرست وزارت داخله‌ی این گروه و مسئول شبکه حقانی و مولوی محمدیعقوب مجاهد سرپرست وزارت دفاع و فرزند ملا محمد عمر – بنیان‌گذار طالبان-  برگزار شده است.