ضرب و شتم پناهجویان افغانستانی توسط پولیس ترکیه

پولیس ترکیه اعتراض پناهجویان افغانستانی را به خشونت کشیده و شماری از آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده است.

گفته می‌شود که ده‌ها نفر از پناهجویان افغانستانی، عمدتاً هزاره‌تبار، توسط پولیس ترکیه در شهر ازمیر این کشور بازداشت شده‌اند.

یکی از این پناهجویان در پیامی به اطلاعات روز گفت که از دو روز به این‌طرف دست‌کم ۲۰۰ پناهجو در یک پاسگاه پولیس ترکیه نگهداری می‌شوند و به آب‌وغذای مناسب دسترسی ندارند. او افزود که پولیس ترکیه پناهجویان را تنها در برابر دوربین خبرنگاران نان‌وآب می‌دهند.

این پناهجو گفت امروز (شنبه، ۲۴ ثور) زمانی‌که پناهجویان دست به اعتراض زدند، از سوی پولیس ترکیه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

او اضافه کرد که پولیس ترکیه به‌روی شماری از پناهجویان، از جمله کودکان و زنان گاز اشک‌آور پاشیده است. این پناهجو علاوه کرد که یک زن نیز بر اثر پرتاب سنگ توسط پولیس ترکیه زخمی شده است.

از خشونت پولیس ترکیه در برابر پناهجویان افغانستانی ویدیوهایی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در یکی از این ویدیوها چهره‌ی زنی خون‌آلود دیده می‌شود که در حال فریاد است.

ترکیه گذرگاه پناهجویان از جمله شهروندان افغانستان به کشورهای اروپایی است. پس از تسلط طالبان، مهاجرت شهروندان کشور افزایش یافته که بخشی از آن‌ها از طریق مرز ایران ترکیه را در پیش گرفته‌اند.