عکس: شبکه‌های اجتماعی

جنگ در بلخاب؛ شورای علمای شیعه: غیرنظامیان نباید مورد آزار و اذیت قرار گیرند

شورای علمای شیعه در اعلامیه‌ای در پیوند به درگیری طالبان با نیروهای مولوی مهدی، فرهانده‌ی ناراضی هزاره‌تبار این گروه در بلخاب سرپل گفته است که نباید غیرنظامیان در این جنگ مورد آزار و اذیت قرار گیرند.

در این اعلامیه که امروز (شنبه، ۴ سرطان) منتشر شده، آمده است که با تسلط طالبان انتظار می‌رفت بی‌نظمی‌ها، ناامنی‌ها و جنگ خاتمه یابد؛ ولی شعله‌های جنگ در مناطقی از نو درحال سر کشیدن است.

شورای علمای شیعه گفته است که بروز خشونت در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.

این شورا گفته است که برای جلوگیری از جنگ در بلخاب، هیأتی را در تفاهم با طالبان و مولوی مهدی برگزید؛ اما به گفته شورای علمای شیعه «افراد کوتاه‌بین در اثر رقابت‌های ناسالم نقش منفی بازی کرد و موانعی بر سر راه هیأت خلق و به مشتعل‌شدن آتش جنگ کمک کردند».

شورای علمای شیعه در ادامه تأکید کرده است که جنگ ویرانگر است و به هیچ‌ دلیلی به نفع کشور و ملت نیست. 

با این حال، این شورا از طرفین درگیر در بلخاب خواسته است که هرچه عاجل به نبردهای مسلحانه نقطه پایان بگذارند و منازعات و مسایل مورد اختلاف‌شان را از طریق گفت‌وگو حل کنند.

شورای علمای شیعه تأکید کرده است که طرفین جنگ در بلخاب مطابق حکم صریح پیامبر اسلام نباید به جان، مال، آبرو و ناموس غیرنظامیان تعرض کنند.

این شورا اضافه کرده است که معضل بلخاب نشأت گرفته از نارضایتی مولوی مهدی، فرمانده‌‌ی طالبان است: «بنابراین، معضله باید به‌گونه‌ای درون‌امارتی حل گردد و به بخش‌های دیگری از جامعه و مناطق کشور تسری داده نشود.»

شورای علمای شیعه تأکید کرده است که مردم ملکی و غیر دخیل در جنگ نباید مورد آزار و اذیت قرار گیرند. هم‌چنین آن عده مردمی که از ترس جنگ خانه‌های خویش را ترک کرده‌اند، زمینه‌ی برگشت مطمئن و آرام‌ آن‌ها به خانه‌های‌شان فراهم شود.

این درحالی است که منابع محلی در ولسوالی بلخاب می‌گویند که نیروهای طالبان هفت غیرنظامی به‌شمول پنج کارگر و دو چوپان را در منطقه‌ی «جه میرک» این ولسوالی تیرباران کرده‌اند.

هم‌چنین به گفته‌‌ی منابع، بر اثر اثابت یک فیر مرمی هاوان طالبان به یک خانه‌ی مسکونی در منطقه‌ی «دهنه بلخاب»، چهار کودک شدیدا زخمی شده‌اند.

هم‌زمان با این، وزارت دفاع حکومت سرپرست طالبان اعلام کرده است که عملیات مشترک تصفیوی را که در ولسوالی بلخاب راه‌اندازی کرده بودند، صبح امروز بدون تلفات به پایان رسیده است.

در خبرنامه‌ی این وزارت، مولوی مهدی، فرمانده‌ی هزاره‌تبار و ناراضی این گروه و نیروهای طرفدار او «بغاوت‌گر» خوانده شده و آمده است که ساحات تحت کنترل نیروهای مولوی مهدی آزاد و آنان بدون مقاومت فرار کرده‌اند.

وزارت دفاع حکومت سرپرست طالبان مدعی شده است که نیروهای مولوی مهدی بدون مقاومت ساحات تحت کنترل ‌شان را ترک کرده و عملیات در مناطق دوردست ولسوالی بلخاب «بدون مانع» ادامه دارد.