طالبان در غور: یک فرمانده پیشین خیزش مردمی و پنج نفر دیگر را در لعل‌وسرجنگل کُشتیم

طالبان در ولایت غور می‌گویند که نیروهای این گروه در یک «عملیات» در ولسوالی لعل‌وسرجنگل، محمد مرادی، فرمانده‌ی پیشین خیزش مردمی و پنج نفر دیگر را کشته‌اند.

پیشتر منابع محلی خبر داده بودند که طالبان حوالی ساعت ۲:۰۰ بامداد امروز (یک‌شنبه، ۵ سرطان) در منطقه‌ی «دهن‌ چهارآسیاب» ولسوالی لعل‌وسرجنگل به خانه محمد مرادی حمله کرده‌اند.

به گفته‌ی منبع، در این حمله مرادی و دو دخترش کشته‌‌ و همسر و پسرش زخمی شده‌اند.

این منبع گفت که محمد مرادی از فرماندهان ارشد خیزش مردمی در ولسوالی هزاره‌نشین لعل‌وسرجنگل بود. به گفته‌ی منبع، مرادی پس از تصرف این ولسوالی توسط طالبان به این گروه تسلیم نشد و متواری بود. منبع اضافه کرد که سرانجام این فرمانده‌ی خیزش مردمی به مولوی مهدی مجاهد پیوسته و اخیرا به خانه‌اش آمده بود.

در اعلامیه‌ دفتر والی طالبان در غور نیز آمده است که محمد مرادی از مدتی به‌ این طرف با مولوی مهدی پیوسته بود.

مولوی مهدی، تنها فرمانده‌ی هزاره‌تبار طالبان بود که طی ماه‌های اخیر با این گروه دچار اختلاف شد و به ولسوالی بلخاب سرپل رفت. طالبان در روزهای اخیر حملات سنگینی را علیه مولوی مهدی در بلخاب انجام داده‌اند. در این زمینه، وزارت دفاع طالبان می‌گوید که عملیات این گروه علیه «بغاوت‌گران» در بلخاب به پایان رسیده است.

دفتر والی طالبان در غور گفته است که نیروهای این گروه قصد بازداشت مرادی را داشت و او به‌جای این‌که تسلیم شود با طالبان درگیر شده است.

این دفتر گفته است که طالبان سه میل کلاشنکوف، یک میل تفنگچه و دو عراده موتورسایکل مرادی را نیز به غنیمت گرفته‌اند.

منابع در غور می‌گویند که یک نیروی طالبان نیز در درگیری با محمد مرادی کشته و دو عضو دیگر این گروه زخمی شده‌اند.

طالبان درباره‌ی تلفات نیروهای این گروه چیزی نگفته‌اند.