منابع محلی در بلخاب: طالبان از هر روستا ۲۰ قبضه سلاح می‌خواهند

منابع محلی در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل می‌گویند که طالبان از هر روستا ۲۰ قبضه سلاح خواسته‌اند و همچنین از هر خانه ۵۰۰ افغانی طلب دارند.

یک منبع محلی به اطلاعات روز گفت که طالبان این خوسته‌ها را امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) در نشستی با بزرگان روستاهای مرکز ولسوالی بلخاب مطرح کرده‌اند.

به گفته‌ی منبع طالبان بزرگان محلی را مورد تحقیر و توهین قرار داده و به‌آنان گفته‌اند که روستا باید ۲۰ قبضه سلاح تحویل دهد. همچنین هر خانه ۵۰۰ افغانی و شبانه‌روز دو قرص نان به طالبان بدهند.

به گفته‌ی منبع، طالبان به بزرگان روستاها اخطار داده‌اند کسی که از امر این گروه سرپیچی کند، مجازات خواهد شد.

منبع اضافه کرد که طالبان می‌خواهند که از هفت روستای «دره» و هشت روستای منطقه «پیغوله» سلاح و نان جمع‌آوری کنند.

این منبع همچنین علاوه کرد که طالبان به بزرگان روستاها گفته‌اند که این گروه کسانی‌ را که با مولوی مهدی همکاری کرده بوده‌‌اند، بازداشت می‌کنند.

یک منبع دیگر در دره‌ی «چنگیز» ولسوالی بلخاب به اطلاعات روز می‌گوید که طالبان به ساکنان منطقه هشدار داده است که اگر افراد مولوی مهدی به رنجرهای این گروه حمله کنند، نظامیان طالبان کنترل نخواهند شد و دست به تیرباران غیرنظامیان خواهند زد.

از سوی دیگر این منبع افزود طالبان تلاش دارند آوارگانی که به‌ کوه‌ها فرار کرده، به زور پایین کنند.

در پی حمله طالبان به بلخاب صدها خانواده به کوه‌های این ولسوالی و ولایت‌ بامیان آواره شده‌اند.

در ویدیویی که در اختیار اطلاعات روز قرار گفته، آوارگان در کوه‌ها بی‌سرپناه دیده می‌شود.

طالبان در بلخاب متهم به قتل‌عام غیرنظامیان نیز شده‌اند.

به‌تازگی منابع فهرستی از افرادی را به روزنامه اطلاعات روز فرستاده و مدعی‌اند که این افراد در بلخاب سرپل توسط طالبان کشته شده‎اند. طبق این فهرست، بیش از ۵۰ غیرنظامی کشته شده‌اند که از این جمع اجساد بیش از ۳۰ نفر تاکنون دفن شده است.

منبع می‌گوید که طالبان هنوز اجازه نداده‌اند که برخی از کشته‌ها شناسایی و دفن شوند.

روزنامه اطلاعات روز تاکنون به‌گونه‌ی مستقلانه نتواسته این فهرست را تأیید کند.

ادعای کشتار غیرنظامیان نگرانی گسترده‌ای نهادهای حقوق‌بشری را در پی داشته‌اند؛ اما طالبان تلفات غیرنظامیان را تکذیب می‌کنند.

طالبان در بلخاب با مولوی مهدی مجاهد، فرمانده‌ی هزاره‌تبار و ناراضی خود درگیر شده‌اند. علی‌رغم تلاش‌های دو طرف برای گفت‌وگو، این تلاش‌ها به نتیجه نرسید و سرانجام طالبان به این ولسوالی حمله کردند.