عکس: REUTERS/Jalil Ahmad

گفت‌وگوی طالبان با امریکا درباره‌ی انتقال‌ پول‌های مسدودشده به یک صندوق امانی

رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که مقامات امریکا و طالبان پیشنهادهایی را تبادله کرده‌اند تا میلیاردها دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در خارج از این کشور مسدود شده، به یک صندوق امانی انتقال داده شود.

خبرگزاری رویترز همزمان به نقل از منابع آگاه از گفت‌وگوهای طالبان و امریکا نوشته است که هنوز اختلافات قابل توجهی میان طرفین باقی‌مانده است.

یک منبع دولتی از طالبان که نخواست نامش فاش شود، گفته است در حالی که این گروه ایجاد صندوق امانی را رد نمی‌کنند، اما با پیشنهاد ایالات متحده برای کنترل شخص ثالث بر این صندوق مخالف هستند.

یک منبع امریکایی نیز گفته است که ایالات متحده در حال مذاکره با سوئیس و سایر طرف‌ها در مورد ایجاد مکانیزم از جمله یک صندوق امانی است که توسط یک هیأت بین‌المللی نظارت شود.

این منبع امریکایی افزوده است این صندوق می‌تواند صندوق امانی بازسازی افغانستان باشد و توسط بانک جهانی اداره ‌شود.

حدود نُه میلیارد دالر ذخایر بانک مرکز افغانستان در خارج از این کشور پس از تسلط طالبان مسدود شد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا چندی پیش ۳.۵ میلیارد دالر از هفت میلیارد دالری که در ایالات متحده مسدود شده را به‌عنوان کمک به مردم افغانستان اختصاص داد و نیمی دیگر را به‌عنوان غرامت برای شماری از خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر کنار گذاشت.

کاخ سفید در آن زمان اعلام کرد که تصمیم نهایی درباره‌ی سرنوشت پولی که برای خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر اختصاص داده شده بستگی به رأی دادگاه دارد.