ولایت پنجشیر
عکس: آرشیف

یک جوان زیر شکنجه طالبان در زندان پنجشیر جان باخت

منابع در پنجشیر می‌گویند که طالبان یک جوان را در زندان مرکزی این ولایت زیر شکنجه کشته‌اند.

یک منبع به روزنامه اطلاعات روز گفت که این جوان روز گذشته (سه‌شنبه، ۳ عقرب) جان داده‌ است. به‌گفته‌ی منبع، یک جوان دیگر نیز در زندان پنجشیر شکنجه شده و اکنون در شفاخانه ایمرجنسی زیر مراقبت است.

منابع از این دو جوان نورمحمد و غلام ایشان نام می‌برند و می‌‌گویند که آنان باشنده اصلی دره عبدالله‌خیل ولسوالی دره هستند.

به‌گفته‌ی منابع، طالبان این دو جوان را به اتهام عضویت در «جبهه مقاومت» از ساعت ۱۱ قبل از ظهر دیروز تا نزدیک شام شکنجه کرده‌اند. این منابع می‌گویند که نورمحمد زیر شکنجه جان داده و غلام ایشان به کوما رفته‌ است.

منابع می‌گویند که این دو جوان هیچ ارتباطی با «جبهه مقاومت» نداشتند و زندگی عادی داشتند.

به‌گفته‌ی منابع، این دو جوان هنگامی که با یک موتر نوع «دینای سوزاکی» به حصارک ولسوالی رخه می‌رفتند تا گاوهای‌شان را از کوه پایین کنند، در مسیر راه بازداشت شده‌اند.

منابع می‌‌افزایند مواشی شماری از باشندگان روستاهای دره عبدالله‌خیل که از فصل بهار به این‌سو در کوه‌ها بودند، به کوه‌های حصارک رخه رفته‌اند.

طالبان رفتن به کوه و چراندن مواشی را در پنجشیر منع کرده‌اند. اعضای این گروه می‌گویند «هر کسی که در کوه در چنگ ما افتید عضو جبهه مقاومت است». با این حال شمار زیادی از مواشی ساکنان پنجشیر در کوه‌ها گم شده‌اند.