منابع: طالبان استادان و کارمندان زن را از آمدن به دانشگاه‌ها تا امر ثانی منع کردند

منابع معتبر می‌گویند که طالبان به استادان، کارمندان و کارکنان خدماتی زن دانشگاه‌ها دستور داده‌اند تا امر ثانی به دانشگاه‌ها حاضر نشوند.

یک منبع به روزنامه اطلاعات روز گفت که این دستور روز گذشته (پنج‌شنبه، ۱ جدی) به استادان و کارمندان زن دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان روز سه‌شنبه هفته‌ی جاری در مکتوبی به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دستور داد تا رفتن دختران به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تا امر ثانی «معطل» بماند.

این تصمیم طالبان با موجی از واکنش‌ها و مخالفت‌ها در داخل و خارج از کشور مواجه شد. در پاسخ به این واکنش‌ها، ندامحمد ندیم شب گذشته در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از تصمیم خود دفاع کرد و گفت که وجود «منکرات» در دانشگاه‌ها باعث شده این تصمیم را بگیرند.

طالبان استادان و کارمندان زن را درحالی از آمدن به دانشگاه‌ها منع کرده‌اند که ده‌ها استاد مرد دانشگاه‌ها در اعتراض به تصمیم تعلیق تحصیل دختران توسط طالبان، از سمت‌شان استعفا کرده‌اند.

از سوی هم، طالبان از زمانی که دوباره بر افغانستان مسلط شدند، رفتن دختران بالاتر از صنف ششم به مکتب را ممنوع اعلام کردند. این گروه علی‌رغم وعده‌های مکرر، مکاتب را به‌روی دختران بازگشایی نکردند.

اخیرا وزارت معارف طالبان تمامی مکاتب دخترانه و آموزشگاه‌های خصوصی را تا امر ثانی به‌روی دختران مسدود کرده است. منابع در کابل نیز می‌گویند که طالبان «کوچه به کوچه» دنبال آموزشگاه‌های خصوصی می‌گردند تا مسدود کنند.