مجلس نمایندگان امریکا از اداره‌ی بایدن برای عدم همکاری در تحقیقات خروج از افغانستان انتقاد کرد

جیمز کامر، رییس کمیته‌ی نظارت و پاسخ‌گویی مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید که عدم همکاری ادارات حکومت بایدن با سیگار در زمینه‌ی تحقیقات در مورد خروج از افغانستان «غیرقابل قبول است.»

آقای کامر امروز (چهارشنبه، ۳ جوزا) در نامه‌ای به شماری از مقام‌های دولت امریکا، خواستار همکاری کامل آنان با بازرس ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) شده است.

رییس کمیته‌ی نظارت و پاسخ‌گویی مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید که جان ساپکو، بازرس ویژه در امور افغانستان به این کمیته گفته است که وزارت خارجه، وزارت دفاع، وزارت خزانه‌داری و آژانس توسعه‌ی بین‌المللی امریکا (یو‌اس‌آی‌دی) مانع تحقیقات در مورد خروج از افغانستان می‌شوند.

او افزوده که سیگار در موارد متعدد به کمیته‌ی نظارت و پاسخ‌گویی مجلس نمایندگان، از عدم همکاری این ادارات در تحقیقات جاری در مورد خروج از افغانستان گزارش داده است.

آقای کامر نوشته است: «این عدم همکاری غیرقابل قبول است. دولت نه از کار مهم نظارتی سیگار اجتناب خواهد توانست و نه از پاسخ‌گویی در مورد شکست فاجعه‌بار در افغانستان چشم‌پوشی.»

کمیته‌ی نظارت و پاسخ‌گویی مجلس نمایندگان امریکا در حال بررسی روند خروج نیروهای امریکایی و روند تخلیه‌ی شهروندان امریکا و متحدان افغانستانی آنان از افغانستان است و می‌گوید که سیگار یکی از همکاران مهم این کمیته برای انجام این تحقیقات است.

جان ساپکو، بازرس ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان به‌تاریخ ۱۹ اپریل در جلسه استماعیه‌ی کمیته‌ی نظارت و پاسخ‌گویی مجلس نمایندگان گفته است که «دالرهای مالیه‌دهندگان امریکا بدست طالبان می‌افتد و دولت بایدن مانع تحقیقات سیگار می‌شود».

رییس کمیته‌ی نظارت و پاسخ‌گویی مجلس نمایندگان امریکا در نامه‌ی خود گفته است که امتناع اداره‌ی بایدن از همکاری در تحقیقات، توانایی سیگار را در انجام نظارت مستقل، قوی و معنادار تضعیف کرده است.

او افزوده از آن‌جایی که مالیه‌دهندگان امریکا به کمک مالی خود به مردم افغانستان ادامه می‌دهند، این امر ضروری است که «مأموریت سیگار بدون مانع باقی بماند.»

رییس کمیته‌ی نظارت و پاسخ‌گویی مجلس نمایندگان امریکا این نامه را به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، لوید آستین، وزیر دفاع، جانت یلین، وزیر خزانه‌داری و سامانتا پاور، رییس آژانس توسعه‌ی بین‌المللی امریکا فرستاده است.

روند خروج نیروهایی امریکا و روند تخلیه‌ی شهروندان آن کشور و همکاران افغانستانی‌شان از افغانستان با انتقادات گسترده‌ای مواجه شده است و پس از این انتقادات مجلس نمایندگان امریکا تصمیم گرفته است که در این مورد تحقیق کند.