نماینده‌ی پیشین ناتو: حکومت طالبان دیر دوام نمی‌آورد

سِر نیکلاس کی، نماینده‌ی غیرنظامی پیشین ناتو در افغانستان گفته است که طالبان «با یک سازش ناقص» به قدرت رسیده‌اند و با توجه به وضعیت جاری افغانستان، حکومت این گروه دیر دوام نخواهد کرد.

نماینده‌ی پیشین ناتو در مصاحبه با صدای امریکا گفته است آنچه که طالبان انجام می‌دهند «یک فاجعه است و نمی‌تواند دوام یابد».

او افزوده است: «من از ۴۷ سال به این طرف هر از گاهی به افغانستان سفر می‌کنم و تغییرات زیادی در افغانستان دیده‌ام، هیچ چیز پایدار نیست و من دلیلی برای ادامه‌ی رژیم طالبان نمی‌بینم.»

آقای کی بر حمایت شهروندان افغانستان و جامعه‌ی جهانی از مخالفان طالبان تأکید کرده و آن‌را راهی برای ایجاد «بدیل قوی» برای طالبان دانسته است.

نماینده‌ی پیشین ناتو در افغانستان گفته است: «در حال حاضر اپوزیسیون طالبان در سراسر جهان متواری شده‌اند اما به نظر من مخالفان برای متحدشدن و تبدیل‌شدن به یک بدیل خوب نیاز به کار زیادی دارند.»

او در باره‌ی عوامل به قدرت رسیدن دوباره طالبان گفته است که «این یک تصمیم سیاسی بود، وضعیت نظامی به گونه‌ای بود که هیچ یک از طرفین برنده نبودند. مهم این بود که یک توافق سیاسی وجود داشته باشد. ناتو از این توافق سیاسی حمایت کرد».

نیکلاس کی گفته است که دیدگاه شخصی او این بود که بدون دست یافتن به «راه حل جامع» نیروهای ناتو به‌طور کامل از افغانستان خارج نشوند، اما این کار صورت نگرفت.

نیکلاس کی به‌عنوان سفیر بریتانیا و نماینده‌ی ملکی ناتو در افغانستان کار کرده است. او از سال ۱۹۷۶ میلادی به افغانستان سفر داشته و در سال ۱۹۹۶ که طالبان برای اولین‌بار قدرت را در دست گرفتند، عضو اولین گروه از دیپلمات‌های خارجی بود که به قندهار سفر کرد.

او تا اکنون بارها از نحوه‌ی خروج نیروهای خارجی از افغانستان انتقاد کرده و در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود که از وضعیت به وجود آمده در افغانستان «شرمسار» است.