Fariba Huassaini/OCHA

اوچا: نیازهای بشردوستانه در افغانستان به اوج خود رسیده است

دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید که همزمان با کاهش بودجه برای کمک‌رسانی در افغانستان، نیازهای بشردوستانه در این کشور به اوج خود رسیده است.

طبق گزارش اوچا که امروز (دوشنبه، ۲۳ اسد) نشر شده، طرح واکنش بشردوستانه در سال ۲۰۲۳ در حال حاضر با کمبود بودجه‌ی ۱.۳ میلیارد دالری مواجه است. گفته شده است که از مجموع بودجه‌ی ۲.۴۳ میلیارد دالری درخواستی تنها ۸۰۱ میلیون دالر تأمین شده است.

به‌گفته‌ی این دفتر، کمبود منابع مالی خانواده‌های آسیب‌پذیر را با نزدیک‌شدن به فصل زمستان با گرسنگی، بیماری و حتا مرگ احتمالی مواجه خواهد کرد.

اوچا گفته است که به‌دلیل خشک‌سالی، تشدید فقر و افزایش آسیب‌پذیری، نیازهای بشردوستانه در بالاترین حد خود است و همچنین فرصت کوتاهی برای ارائه‌ی کمک‌های حیاتی قبل از زمستان است.

این دفتر افزوده است که بر اساس تجزیه و تحلیل، کمبود شدید بودجه باعث سطح کاهش کمک از ۱۳ میلیون نفر در ابتدای سال به نُه میلیون نفر بین ماه مارچ و اپریل و پنج میلیون نفر در ماه می شده است.

اوچا افزوده است که در صورت عدم دریافت بودجه‌ی اضافی، کاهش بیشتر در جیره‌ی غذایی در ماه‌های آینده اجتناب‌ناپذیر است.

به‌گفته‌ی این دفتر، از ماه سپتامبر کمک‌های غذایی برای سه میلیون نفر محدود خواهد شد و همچنین حمایت‌های معیشتی از نُه میلیون نفر به پنج میلیون نفر کاهش می‌یابد.

اوچا تأکید کرده است که قبل از این‌که راه‌های بسیاری از مناطق در ماه اکتبر به‌دلیل کاهش دمای هوا و بارش برف سنگین قطع شوند، به بودجه‌ی فوری نیاز است.