غیبت وزیر خارجه‌ی ایران در نشست سازمان ملل درباره‌ی غزه؛ عبداللهیان: امریکا در صدور ویزا تأخیر کرد

حسین‌ امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران گفته است که به‌دلیل تأخیر در صدور ویزا از سوی امریکا، نتوانسته است که در نشست امروز سازمان ملل متحد درباره‌ی غزه اشتراک کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، عبداللهیان امروز (چهارشنبه، ۸ قوس) در حاشیه جلسه‌ی هیأت دولت ایران گفته است که امریکا ساعت ۱:۰۰ بامداد به وقت ایران به هیأت ایرانی ویزا صادر کرده است که به‌گفته‌ی او، «عملا امکان حضور در نشستی که صبح امروز برگزار می‌شود، فراهم نشده است».

او درباره‌ی علت تأخیر در سفر رییس‌جمهور ایران به ترکیه نیز توضیح داده و گفته است که به‌دلیل برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ‌ملل درباره‌ی وضعیت غزه و دعوت از وزرای خارجه‌ی ایران و ترکیه در این نشست، توافق شد که سفر رییسی چند روز دیگر انجام شود و اولویت اول به نشست شورای امنیت اختصاص پیدا کند.

امیرعبداللهیان در ادامه درباره‌ی دلیل برگزاری نشست امروز سازمان ملل هم گفته است که «همه تلاش‌ها برای استمرار آتش‌بس در غزه ادامه دارد و حماس باید درباره‌ی ابتکارات تصمیم بگیرد».

توافق آتش‌‌بس موقت هفته‌ی گذشته از روز جمعه میان اسرائیل و حماس که مورد حمایت ایران است، برقرار شده است.

دو طرف در این چند روز گروگان‌ها و زندانیان را مبادله کرده‌اند.

حماس روز سه‌شنبه ۱۰ گروگان اسرائیلی و دو شهروند تایلندی را آزاد کرد.

مجموع گروگان‌های آزادشده از بند حماس به ۸۱ نفر رسیده است.

تعداد زندانیان فلسطینی که در جریان شش روز اخیر از زندان‌های اسرائیل آزاد شده هم به ۱۸۰ نفر رسیده است.

به گزارش رویترز، رسانه‌های اسرائیلی به نقل از دفتر نخست‌وزیر آن کشور گزارش داده‌اند که اسرائیل لیستی از گروگان‌ها را دریافت کرده است که انتظار می‌رود امروز (چهارشنبه، ۸ قوس) توسط حماس آزاد شوند.

امروز آخرین روز از آتش‌بس شش‌روزه میان حماس و اسرائیل است.

به گزارش رویترز، اسرائیل گفته است که آتش‌بس می‌تواند بیشتر تمدید شود، مشروط بر این‌که حماس به آزادی حداقل ۱۰ گروگان اسرائیلی در روز ادامه دهد؛ اما با توجه به این‌که تعداد کم‌تری از زنان و کودکان هنوز در بند هستند، توقف جنگ بعد از چهارشنبه ممکن است نیاز به مذاکره برای آزادی حداقل برخی از مردان اسرائیلی برای اولین‌بار داشته باشد.